Ve čtvrtek po půlnoci zemřel český filozof, psycholog, politolog a politik Jaroslav Šabata. Aktivní účastník pražského jara, poté disident a mluvčí Charty 77 skonal ve věku 84 let v Brně. Informaci přinesl server idnes.cz.

Šabata se narodil 2. listopadu 1927 v jihomoravských Dolenicích, po válce vstoupil do Komunistické strany Československa, kde se stal jedním z nejaktivnějších účastníků obrodného procesu v této straně v roce 1968.

Počátek normalizace pro něj znamenal odebrání všech stranických funkcí a v roce 1970 pak vyloučení z KSČ. Od té doby pracoval jako betonář nebo skladník. Vězněn byl vícekrát – pět let na začátku 70. let a pak v letech 1978–1980. Od roku 1978 byl mluvčím Charty 77. V roce 1989 spolu s Rudolfem Battěkem inicioval vznik předního protirežimního Hnutí za občanskou svobodu.

Při a po sametové revoluci působil jako mluvčí Občanského fóra v Brně, po ministrování ve vládě Petra Pitharta a rozpadu Občanského fóra veřejné dění komentoval jako publicista a analytik. Roku 1997 vstoupil do ČSSD.

Jeho dcera Anna, také disidentka a signatářka Charty 77, je od roku 2008 předsedkyní Českého helsinského výboru. Lidským právům se věnovala i jako zástupkyně ombudsmana Otakara Motejla.