Primátorka Liberce měla spolu s ředitelem krajské nemocnice a radním pro ekonomiku porušit zákon. Policie trojici obvinila kvůli odměnám pro uvolněné zastupitele v dozorčí radě zdravotnického zařízení, na jejich neoprávněnost v minulosti upozornila opozice.

Obvinění se kromě primátorky Martiny Rosenbergové týká i krajského radního Zdeňka Bursy (oba ČSSD) a generálního ředitele Krajské nemocnice v Liberci Jiřího Veselky. Na valné hromadě nemocnice loni v září schválili vyplácení 30tisícových odměn uvolněným členům zastupitelstva. Podle policie je to nezákonné, a dopustili se tak porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Všichni tři obvinění odmítají a jsou připraveni se bránit. Podle mluvčího nemocnice Lukáše Gibiece jsou přesvědčeni o tom, že nepostupovali v rozporu se zákonem. Údajně to dokládají dva nezávislé posudky.

"Jsme přesvědčeni, že naším postupem nevznikla liberecké nemocnici žádná škoda, jednoznačně proto odmítáme, že při rozhodování o odměnách došlo ke spáchání přečinu, jak se domnívá Policie ČR. Obvinění považujeme za nesmyslné a důkazně nepodložené," napsali ve společném prohlášení.

Vyplácení odměn 30 tisíc korun měsíčně uvolněným zastupitelům v krajských společnostech napadli loni na podzim opoziční Starostové pro Liberecký kraj. Bursu a také jeho kolegy Martina Seppa a Pavla Petráčka (všichni ČSSD) vyzvali, aby se odměn vzdali.

"Je to střet zájmů, jde o uvolněné zastupitele a těm podle zákona odměna nenáleží, zákon je ale poněkud bezzubý a žádné sankce v něm nejsou," řekl tehdy předseda klubu starostů Martin Půta, podle kterého tím uvolnění krajští radní vzkazují občanům, že pro ně zákony neplatí.

Bursa, který za své působení v dozorčích radách Krajské nemocnice Liberec a Silnice LK pobíral měsíčně 60 tisíc, tehdy reagoval slovy, že se svých odměn nevzdá. "

Na nic nečekejte, podejte trestní oznámení, ať rozhodne soud," vyzval tehdy na jednání zastupitelstva opozici. Na konci listopadu pak ale všichni obrátili a oznámili, že se svých odměn vzdávají.