Politická strana LIDEM v pátek zveřejnila své programové priority. Chce stavět na slušnosti a svobodě jednotlivce, uvedl mediální zástupce strany Miloš Skácel. Uskupení zformované okolo vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake odpoledne také také spustilo provizorní verzi svého webu na adrese www.lidem.cz.

"V politice chceme prosazovat taková pravidla, aby se prosadila a vyplatila obyčejná lidská slušnost. Chci ukázat, že slušný člověk není hloupý člověk," uvedla Peake v tiskovém prohlášení. "Naší politikou je respekt ke svobodě jedince a maximální podpora jeho rozvoji," dodala vicepremiérka.

LIDEM bude prosazovat ekonomické a osobní svobody, úsporný stát nezatěžující občany, podporu důstojnému stáří či těm, kteří se bez vlastní viny dostali do tíživé situace. Dále chtějí snížit byrokratickou zátěž, podporu poctivých podnikatelů a investice do vzdělání, vědy, výzkumu a infrastruktury, uvádějí programové priority. Cílem LIDEM je "vrátit politice a demokracii důvěru občanů", uvedla Peake.

Programové priority obsahují i ekonomické body. Hlavním pilíře energetické koncepce má být rozvoj jaderné energie, diverzifikace zdrojů a důraz na výzkum a vývoj dalších zdrojů. Strana chce také podporovat domácí zemědělskou produkci a dobré postavení českých zemědělců na mezinárodním trhu. Evropská politika ČR má být založená na suverénním postavení země v rámci Evropy a racionálním přístupu k evropským dokumentům.

Strana odpoledne spustila svou provizorní webovou stránku. Internetová prezentace je laděna do bílé a šedé barvy. "Nový web ve stranických barvách vznikne až po 10. červnu, vybereme logo strany z desítek návrhů, které nám v rámci vyhlášené soutěže přicházejí," uvedla Peake. Soutěž strana vyhlásila krátce po svém vzniku, kdy vypsala finanční odměnu pro vítězný návrh grafického symbolu LIDEM.

"Dočasné" internetové stránky mají sloužit ke komunikaci s příznivci strany či případnými zájemci o spolupráci, kteří na webu naleznou kontaktní informace. Stránky obsahují také aktuality, tiskové zprávy, stanovy či právě nově vypracovaná programová a hodnotová východiska strany. Je na nich i seznam členů LIDEM včetně fotografií.

Strana LIDEM vznikla odchodem Peake a části dalších politiků z Věcí veřejných, za které byli původně zvoleni do Poslanecké sněmovny. Odchod zdůvodnili svým nesouhlasem s politikou ultimát a konfrontací, kterou VV prosazovaly vůči svým koaličním partnerům. VV později vládní koalici opustily a přešly do opozice.

LIDEM svůj název zveřejnila v květnu. Podle Peake vychází ze slov "liberální demokraté".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist