Politická strana LIDEM v pátek zveřejnila své programové priority. Chce stavět na slušnosti a svobodě jednotlivce, uvedl mediální zástupce strany Miloš Skácel. Uskupení zformované okolo vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake odpoledne také také spustilo provizorní verzi svého webu na adrese www.lidem.cz.

"V politice chceme prosazovat taková pravidla, aby se prosadila a vyplatila obyčejná lidská slušnost. Chci ukázat, že slušný člověk není hloupý člověk," uvedla Peake v tiskovém prohlášení. "Naší politikou je respekt ke svobodě jedince a maximální podpora jeho rozvoji," dodala vicepremiérka.

LIDEM bude prosazovat ekonomické a osobní svobody, úsporný stát nezatěžující občany, podporu důstojnému stáří či těm, kteří se bez vlastní viny dostali do tíživé situace. Dále chtějí snížit byrokratickou zátěž, podporu poctivých podnikatelů a investice do vzdělání, vědy, výzkumu a infrastruktury, uvádějí programové priority. Cílem LIDEM je "vrátit politice a demokracii důvěru občanů", uvedla Peake.

Programové priority obsahují i ekonomické body. Hlavním pilíře energetické koncepce má být rozvoj jaderné energie, diverzifikace zdrojů a důraz na výzkum a vývoj dalších zdrojů. Strana chce také podporovat domácí zemědělskou produkci a dobré postavení českých zemědělců na mezinárodním trhu. Evropská politika ČR má být založená na suverénním postavení země v rámci Evropy a racionálním přístupu k evropským dokumentům.

Strana odpoledne spustila svou provizorní webovou stránku. Internetová prezentace je laděna do bílé a šedé barvy. "Nový web ve stranických barvách vznikne až po 10. červnu, vybereme logo strany z desítek návrhů, které nám v rámci vyhlášené soutěže přicházejí," uvedla Peake. Soutěž strana vyhlásila krátce po svém vzniku, kdy vypsala finanční odměnu pro vítězný návrh grafického symbolu LIDEM.

"Dočasné" internetové stránky mají sloužit ke komunikaci s příznivci strany či případnými zájemci o spolupráci, kteří na webu naleznou kontaktní informace. Stránky obsahují také aktuality, tiskové zprávy, stanovy či právě nově vypracovaná programová a hodnotová východiska strany. Je na nich i seznam členů LIDEM včetně fotografií.

Strana LIDEM vznikla odchodem Peake a části dalších politiků z Věcí veřejných, za které byli původně zvoleni do Poslanecké sněmovny. Odchod zdůvodnili svým nesouhlasem s politikou ultimát a konfrontací, kterou VV prosazovaly vůči svým koaličním partnerům. VV později vládní koalici opustily a přešly do opozice.

LIDEM svůj název zveřejnila v květnu. Podle Peake vychází ze slov "liberální demokraté".