Za úterním rozesíláním falešných textových zpráv mezi poslanci stojí umělecká skupina Ztohoven.

Její zástupci to uvedli ve středečním prohlášení. SMS budily dojem, jako by si je poslanci posílali mezi sebou, jejich obsah zmiňoval mimo jiné "morální reformu".

Podle odborníků na telekomunikaci lze podobnou akci uskutečnit prostřednictvím internetové brány pro posílání SMS, která neověřuje identitu odesílatele. Těch je na internetu velké množství.

"Českou společnost svírá pocit zmaru a rostoucí nedůvěra v politické představitele. Netransparentnost hospodaření politických stran a vlády samotné, skandály, které jejich aktéři přehlíží a setrváváním ve vrcholných funkcích se de fakto vysmívají svým voličům," zdůvodňují členové skupiny svou poslední akci, které dávají název Morální reforma.

Její internetová verze a manifest skupiny je na adrese www.ztohoven.com, kde najdete i podrobný přehled falešných SMS, které politikům chodily. A jejich přesné znění.

Nečas: Blábolivé esemesky

"Ty esemesky byly poměrně blábolivé, ale kdyby si někdo dal tu práci a sestavil skutečně věrohodně znějící oznámení, tak by to mohlo způsobit velmi mnoho problémů," komentoval akci premiér Petr Nečas. Svým způsobem podle něj dokonce šlo o selhání mobilních operátorů.

Při příležitosti úterní výjimečné schůze sněmovny, na níž poslanci rozhodli o vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání, se umělci rozhodli na členy parlamentu apelovat nezvyklou formou.

Poslanci média o podivných esemeskách informovali až vpodvečer, Ztohoven je prý začali rozesílat už při zahájení schůze. "Ztohoven sofistikovaným způsobem dokázali rozeslat 585 SMS zpráv na mobily poslanců, členů vlády, vybraných pracovníků Kanceláře prezidenta republiky, Václava Klause nevyjímaje, a vybraných novinářů," uvedli ve středu.

Zpět prý přišlo 561 esemesek a jen 24 zůstalo nedoručeno.

Členové skupiny říkají, že mezi paradoxy, na které chtějí upozornit, patří fakt, že paniku mezi poslanci způsobily zprávy "nabádající k lepšímu chování, slušnosti napříč politickým spektrem, navrácení morálky do politického rozhodování a hledání nových způsobů jednání oproštěných od zášti a předsudků".

Ztohoven přišli na způsob, jak zprávy odeslat z mobilních čísel samotných politiků, což jim při čtení zpráv o Morální reformě způsobilo nemalé překvapení, hraničící s panikou.

Z telefonu prezidenta podle členů skupiny tak prý například odešla SMS předsedovi KSČM Vojtěcha Filipa. "Vaše i má minulost trpí velkými šrámy. Přijměte, prosím, pozvání k dnešnímu jednání o Morální reformě," stálo v ní.