Roman Týc, kontroverzní postava českého umění ve veřejném prostoru, jde na jeden měsíc za mříže. V pátek krátce po druhé hodině odpoledne svižným krokem došel k bráně věznice na pražském Pankráci. 

"Mám strach. Mám strach sám ze sebe, jak se tam budu chovat," utrousil výtvarník před hloučkem novinářů a svých příznivců. A pak zmizel v útrobách nápravného zařízení.

Ovšem jen na čtvrt hodiny. Neměl u sebe ani občanský průkaz, ani pas, a vězeňská služba ho nemohla přijmout k výkonu trestu. Poslala ho proto na nejbližší policejní služebnu Prahy 4, kde by měli ověřit jeho totožnost.

K výkonu trestu se mu podařilo nastoupit až napodruhé krátce před pátou hodinou odpoledne. 

Občan K

Výtvarník novinářům po prvním odchodu z věznice řekl, že problém s občanským průkazem pravděpodobně souvisí s akcí skupiny Ztohoven Občan K. Při ní v roce 2010 on a další členové skupiny své občanské průkazy za asistence příslušných úředníků pozměnili. Chtěli tak poukázat na snadnou možnost manipulace s identitou člověka.

„Případ Týce nijak speciálně nesledujeme,“ řekl Jiří Dolejší tiskový mluvčí pankrácké věznice. „Nastupuje sem mnoho odsouzených. Jedná se o standardní nástup. Až Romana Týce policie přiveze, tak ho přijmeme,“ dodal Dolejší.

Týc, vlastním jménem David Hons, si musí odpykat měsíční trest za to, že odmítl zaplatit šedesátitisícovou pokutu. Tu mu soud vyměřil za jeho neobvyklý umělecký počin. Před necelými pěti lety Týc vyměnil panáčky u přechodů pro chodce na několika místech v Praze. Místo statických postaviček mohli lidé na semaforu vidět čurajícího panáčka, beznohou postavu nebo třeba maminku s dítětem.

Konflikt se strážníkem

Těsně před nástupem do vězení se Týc dostal do dalších potíží. Městská policie jej obvinila z toho, že v noci ze středy na čtvrtek napadl strážníka. Týc a také svědkyně konfliktu však tvrdí, že incident vyvolali naopak strážníci.

Pokud bude uznán vinným, jeho trest se může protáhnout až na čtyři roky.

"Rozhodně popírám, že bych nějakého městského strážníka nebo policistu slovně nebo fyzicky napadl," řekl k obvinění Týc.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se