V české populaci stabilně převládá názor, že stát by měl zajistit práci všem, kteří skutečně pracovat chtějí.
V současnosti si to podle průzkumu agentury STEM myslí 69 procent lidí, třetina lidí jednoznačně. Dlouhodobá časová řada přitom ukazuje, že tento názor je v průběhu takřka dvaceti let téměř stabilní.
Mezi těmi, kdo sdílí názor, že by stát měl mít povinnost zajišťovat každému práci, převažují levicově orientovaní voliči, důchodci, zaměstnanci a studenti. Tento názor však zastává i vysoký podíl pravicových voličů - řádově kolem poloviny.
Většina lidí, okolo 57 procent, se také domnívá, že určitá míra nezaměstnanosti je pozitivní, protože vede k tomu, že lidé jsou odpovědnější a váží si práce. Počet takto smýšlejících lidí ale postupně klesá.
Naopak názor, že nezaměstnaní ve skutečnosti nemají zájem o práci, většina Čechů nesdílí. Souhlas s ním vyslovilo v aktuálním průzkumu 38 procent dotázaných, pouze asi desetina populace je o tom pevně přesvědčena.
Názor, že za nezaměstnanost může také lenost, převažoval na počátku existence samostatného českého státu, kdy nezaměstnanost byla velmi nízká (kolem tří procent), a opět v době ekonomického vzestupu v letech 2007 až 2008. Tehdy si to myslela většina populace.
V dobách, kdy nezaměstnanost roste k hranici deseti procent, podíl veřejnosti, která považuje nezaměstnané za ty, kteří ve skutečnosti nemají zájem o práci, klesá pod hranici 40 procent. Kritičtí jsou k nezaměstnaným zejména podnikatelé a lidé, kteří se hlásí k pravicovým stranám.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist