S úplatky se lidé setkali nejčastěji u stanic Státní technické kontroly (STK) a měření emisí u aut, v souvislosti s lepším lékařským ošetřením a při dopravním přestupku.

Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK, který v úterý zveřejnila nezisková organizace Transparency International ČR.

S žádostí o úplatek se častěji setkávají obyvatelé Středočeského kraje a Prahy.

U STK a měření emisí se osobně s úplatky setkalo šest procent dotazovaných a 18 procent lidí uvedlo, že úplatkářství zaznamenal někdo z jejich blízkých. V případě lékařského ošetření uvedla čtyři procenta lidí osobní zkušenost a 17 procent ví o někom, kdo se s úplatkem setkal.

Uplácení během dopravního přestupku zažilo pět procent lidí a slyšelo o něm 15 procent dotazovaných, uvedl průzkum.

Dvě až tři procenta lidí prošla situací s uplácením při přijímání dítěte do mateřské školky, složení zkoušky v autoškole, rychlém stavebním povolení od úřadu či v případě výsledků sportovního utkání.

Nejčastěji pro uplácení za nějaký úkon lidé zmiňovali částku 5 až 10 tisíc korun. "Nejlevněji" by přitom vyšla STK, "nejdražší" by byl stavební úřad.

Desetina až pětina lidí uvedla, že úplatek dávat nemusí. Naprostá většina lidí si podle průzkumu myslí, že míra korupce se v Česku zvyšuje - podle 48 procent hodně, podle 46 procent trochu.

Transparency International ČR průzkum zveřejnil u příležitosti představení svého klubu příznivců a bojovníků proti korupci. Do něj mohou vstoupit firmy i jednotlivci, kteří chtějí finančně či jinak pomoci činnosti organizace při mapování nekalých praktik souvisejících s korupcí.

Související