Největšími problémy České republiky jsou podle středoškoláků Romové, nezaměstnanost a politika. Ukázal to průzkum společnosti Člověk v tísni a agentury Millward Brown mezi 1100 studenty středních škol a učilišť.

Stejný dotazník mladí lidé vyplňovali v roce 2009, nyní vyjádřili výrazně větší nespokojenost se svým životem. Jinak se podle autorů průzkumu životní styl mládeže příliš nezměnil.

"Oproti roku 2009 došlo ve třech oblastech k významným posunům ve vnímání hlavních problémů na úrovni ČR: soužití s Romy, korupce a ekonomická situace. Mezi hlavní problémy nadále patří obraz politické reprezentace a nezaměstnanost," shrnuli autoři průzkumu.

Hlavní příčiny problematického soužití s romskou menšinou vidí studenti především v neochotě Romů pracovat, projevech rasismu ze strany romské menšiny a neochotě Romů se vzdělávat. Polovina z nich přitom čerpá informace o Romech z médií, polovina od rodiny nebo kamarádů.

"Vzorec pohledu studentů na Romy je možná ještě více rigidní, etnický a odmítavý než u dospělé populace," komentoval anketu sociolog Ivan Gabal.

 

Nespokojenost mladých s politikou se odráží i ve volebních preferencích. Nejvíce studentů by volilo TOP 09, ODS a ČSSD, 13 procent by ale dalo hlas České pirátské straně a 12 procent Dělnické straně sociální spravedlnosti, které nejsou zastoupeny ve sněmovně.

Vnímání hlavních politických stran jako zkorumpovaných, neatraktivních a neschopných nalézat odpovědi na významné společenské otázky směřuje v kombinaci se slabší voličskou historií a zakotveností mladé voliče silněji do rukou malých a často i antisystémových stran, uvedl k výsledkům průzkumu sociolog Daniel Prokop.

Globální oteplování netrápí studenty tolik jako EU

Z 20 na 35 procent vzrostl také podíl studentů, kteří mají negativní postoj k EU. Ohledně angažovanosti ve veřejném dění zhruba pětina studentů věří, že může něco změnit a asi polovina z nich je připravena to udělat.

Co se týká problémů ve světě, středoškoláky nejvíc pálí války, nemoci, terorismus a chudoba. O 22 procent naopak poklesl podíl těch, kteří za jeden z hlavních světových problémů označili globální oteplování.

"Životní spokojenost studentů se oproti roku 2009 výrazně zhoršila," konstatuje zpráva Člověka v tísni s tím, že se jedná zejména o učně a studenty středních odborných škol.

Zatímco dřív bylo spíše spokojeno 60 procent mladých, v současnosti je to 42 procent. Spokojenější by prý byli, kdyby měli víc peněz a dokončili školu. Podle téměř třetiny mladých bylo lépe za socialismu.

Naproti tomu životní styl středoškoláků se za poslední tři roky příliš nezměnil. Nejčastěji tráví volný čas poslechem hudby a komunikací s přáteli, a to spíš prostřednictvím technologií než při osobním setkávání. Čtení knih je méně časté a 42 procent respondentů odpovědělo, že nečte knihy vůbec nebo výjimečně.

"Velmi málo studentů chodí pravidelně do kina, na koncerty nebo do divadla, ale i na výlety do přírody," uvádí zpráva.