Advokáti obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha budou podávat námitku proti tomu, že případ dozoruje ústecké krajské státní zastupitelství. Podle nich měli státní zástupci ve chvíli, když zahajovali trestní řízení, předat kauzu do Středočeského kraje.

V té chvíli již věděli, že se údajná trestná činnost týká tamějších zakázek a společností, řekli ve středu novinářům Rathovi právní zástupci Adam Černý a Roman Jelínek.

"Podle mého názoru je to obrovský projev nedůvěry určitých státních zástupců k jiným státním zástupcům," prohlásil Jelínek. Nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle něj pak znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné.

Podle advokátů je také možné, že odposlouchávání poslance bylo nezákonné. "V úterý jsme se bavili na mandátním a imunitním výboru, do jaké míry je možné, aby výkonná moc prováděla odposlechy poslanců, a jaké jsou možnosti zneužití takových odposlechů výkonnou mocí," uvedl Jelínek.

Černý dodal, že právní zástupci měli ve středu poprvé možnost nahlédnout do Rathova spisu, například příkazy k odposlechům se však zatím nezveřejnily.

Proč se soud bojí Rathova útěku?

Advokáti podle svých slov zatím nedostali písemné odůvodnění od Okresního soudu v Ústí nad Labem, proč poslal Ratha do vazby. Ve stížnosti se však pravděpodobně budou bránit zejména proti tomu, že se soud obává možného poslancova útěku.

"Zajímavé je, že ostatní, jejichž skutky jsou, myslím, závažnější, tak nedostali útěkovou vazbu. Pan doktor ji Rath dostal," uvedl Jelínek. Podle něj také Ratha v Česku všichni znají, jistě by ho někdo nahlásil. Černý dodal, že byl tento vazební důvod do návrhu na uvalení vazby doplněn až na poslední chvíli.

Právníci se budou bránit také proti tomu, že by Rath mohl dál páchat trestnou činnost. "Je třeba říct, že je stíhán z přijetí úplatku jako hejtman. Jestliže se vzdal těch funkcí - funkce hejtmana, funkce zastupitele - tak jak může pokračovat v páchání trestné činnosti," řekl Jelínek. Vadí mu i to, že soudce rozhodoval v policejní budově a nevybral si některou soudní budovu.

Právníci také popřeli dřívější informace o tom, že Rathova manželka požádala o jeho přeložení do z Litoměřic do Prahy. Poslanci pak podle nich ve věznici vadí například to, že má velmi omezený přístup k informacím.

Ratha policisté zadrželi minulé pondělí s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Spolu s ním obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta.