Vazebně stíhaný poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath podal ústavní stížnost. Směřuje proti rozhodnutím spojeným s vyšetřováním korupce a uvalením vazby. Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Přijetí stížnosti v pondělí potvrdil generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Manželka Davida Ratha mezitím v pondělí požádala vězeňskou službu o přemístění jejího manžela z litoměřické věznice do Prahy. Důvodem je, aby jej mohla pravidelně navštěvovat rodina, řekla v pondělí Eva Rathová.

Žena si také jako svého zmocněnce a mluvčího najala známého pražského advokáta Františka Šejnosta. Šejnost, který sám strávil přes tři měsíce ve vazbě, může podle Rathové svými praktickými zkušenostmi "účinně pomoci dosáhnout společenské rehabilitace rodiny a preventivně zamezit excesům, které v průběhu trestního řízení mohou nastat".

Zmocněnec Rathovy manželky, právník František Šejnost, dnes uvedl, že Rath přibere do obhajoby druhého advokáta. Jméno zatím není známo. Jednou z oslovených je advokátka Klára Samková, o přijetí obhajoby jedná.

Někdejšího hejtmana zatím hájí Adam Černý, jehož specializací je insolvenční a obchodní právo. Šejnost dosavadní Černého kroky nepřímo kritizoval, podle něj nejsou dostatečně účinné.

Právník Šejnost je stíhaný kvůli znásilnění a sexuálnímu nátlaku. Podle jeho advokáta však Šejnostovo jednání spočívalo pouze v tom, že v jeho bytě byly se souhlasem mladé ženy foceny akty za přítomnosti známého pražského pornoherce.

Šéf ČSSD Sobotka mění stínovou vládu. Má náhradníky za vězněného Ratha - čtěte ZDE

Převezme Rathovu kauzu Rampula? Hájí ho ale stejný právník jako Kotta s Pancovou - čtěte ZDE

Šejnost má nyní pozastavenou advokátní činnost, a nemůže tedy nikoho obhajovat. V minulosti zastupoval například bývalého ředitele Sazky Aleše Hušáka.

Bývalého hejtmana Středočeského kraje Ratha protikorupční policie viní z přijetí sedmilionového úplatku. Kriminalisté v případu také stíhají čtyři muže a tři ženy za podplácení, poškození finančních zájmů EU a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Skupina údajně zmanipulovala zadání tendru na rekonstrukci buštěhradského zámku.

Dodatečné sdělení: V srpnu 2018 Městský soud Františka Šejnosta s konečnou platností zprostil obvinění ze znásilnění a sexuálního nátlaku, k nimž podle žaloby mělo dojít v roce 2011.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist