Pouze jedinou výjimku by měl dostat poslanec David Rath k účasti na jednání poslanecké sněmovny.

Podle vyjádření ústeckého soudu, který se Ratha zastal, by měl toto právo mít jen v úterý 5. června: tedy na zasedání, na kterém poslanci rozhodnou, zda ho vydají k dalšímu stíhání, anebo ho doživotně aktuální korupční kauzy zbaví. V ostatních případech by to dle soudu nemělo být povoleno.

"Obviněný má právo účastnit se schůze sněmovny o jeho vydání ke stíhání, neměl by se ale účastnit jiných jednání a hlasování sněmovny," napsal v písemném vyjádření mluvčí ústeckého soudu Jan Tichý.

Soud zároveň konstatoval, že Rath, který nyní kvůli obvinění z přijetí úplatku pobývá ve vazební věznici v Litoměřicích, by měl dostat i šanci hájit se před mandátovým a imunitním výborem sněmovny. Nyní se už prý řeší jen technické detaily takové akce: zda se Rath se členy výboru setká na půdě Sněmovny, na jiném vhodném místě či například videokonferencí.

"Technické provedení by měla zajistit vězeňská služba ve spolupráci s policií a státním zastupitelstvím," dodal Tichý.

Stanovisko soudu je ale jen pouhým konstatováním právního názoru. Soud v tomto případě nemá rozhodovací pravomoc. Ze zákona navíc ani není zřejmé, kdo by takovou moc měl.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se