Už jednou se stalo, že poslanec nemohl na jednání sněmovny, protože byl ve vazbě. Šlo o republikána Miroslava Sládka a právě na jeho případ odkazuje předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS).

Tehdy se rozhodlo, že vazebně stíhaný poslanec na jednání nemůže, připomíná Němcová v rozhovoru pro IHNED.cz.

Rath, kterého policie v pondělí zatkla s krabicí se sedmi miliony korun, je obviněn z přijetí úplatku a soudce ho poslal do litoměřické vazební věznice. Politik už rezignoval na všechny své funkce, pouze poslanecký mandát si ponechal. A už dal najevo přání předstoupit před poslanci a přednést svojí verzi příběhu.

Tomu se ale poslanci, včetně jeho kolegů z ČSSD, brání.

Dostala už Poslanecká sněmovna nějaký podnět k tomu, aby pustila Davida Ratha na jednání sněmovny?

Pan Rath může prostřednictvím svého zástupce požádat soud nebo vazební věznici, aby mu umožnila zúčastnit se nějakého jednání, které by bylo mimo věznici. Na mě se v této souvislosti nikdo z orgánů trestního řízení neobrátil.

Pokud by žádosti Davida Ratha bylo vyhověno, aby se mohl účastnit jednání ve sněmovně, povolila byste účast vězeňské služby, která by ho musela hlídat?

My nyní studujeme všechny podklady. Radím se s právníky, zda vůbec mám právo rozhodnout o puštění vězeňské služby na půdu sněmovny nebo jestli o tom musí rozhodnout poslanci.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se