Hostivice u Prahy, kde bydlí poslanec David Rath, za dobu jeho působení jako středočeského hejtmana získala na dotacích zhruba 75 milionů korun. Obec z toho zaplatila rekonstrukci mateřské a základní školy, budovy městského úřadu, kanalizaci nebo obnovu zeleně.

Nikdo nepochybuje o tom, že nebýt Ratha, tolika akcemi by se určitě chlubit nemohl. "Za bývalého vedení kraje, kdy tam byl pan Bendl, Hostivice za těch osm let z dotací nedostala jedinou korunu, takže si myslím, že jsme si to teď trošičku vybrali," uvedl hostivický starosta Jaroslav Kratochvíl.

Podle něj však nezáleží na tom, kdo na krajském úřadu vládne, protože obce stavby nezaplatí jen z dotací. "Musí  mít také na spoluúčast," zdůraznil.

Za příklad uvedl dostavbu základní školy, na kterou město získalo evropské dotace 35 milionů korun, dalších 100 milionů podle něj muselo přidat z vlastního rozpočtu. "My jsme už neměli funkční školu. Ten nárůst počtu obyvatel je tady tak obrovský, že jsme to museli vyřešit," řekl Kratochvíl.

Okolní obce peníze nedostaly

Podobný problém s nedostatečnou kapacitou základní školy chtěla vyřešit sousední obec Chýně. Nedávno se ale podle starosty Pavla Fouska dozvěděla, že šestimilionovou dotaci na přístavbu školy nedostane i přesto, že tam údajně počet obyvatel roste rychleji než v Hostivici. "Nemůžu to nějak komentovat, ale je to skutečnost," uvedl Fousek.

"Jsme na tom stejně jako okolní vesnice, některé jsou na tom možná ještě hůř," komentoval situaci kolem dotací další starosta nedaleké Jenče Pavel Burgr.

Řada obyvatel Hostivic s podílem Ratha na rozvoji obce souhlasí. Někteří však míní, že oprava několika veřejných budov neznamená, že město vzkvétá. Kratochvíl připustil, že město musí rozšířit kapacitu čističky odpadních vod nebo opravit budovu historické sokolovny, kde má vzniknout tělocvična.

Starosta: Fontánu platilo město

Rath býval kvůli dotacím do domovské obce terčem kritiky opozičních zastupitelů. Kritizovali jej třeba právě kvůli dostavbě základní školy nebo zřízení gymnázia, které tam podle nich vzniklo jen kvůli tomu, že to je hejtmanovo bydliště. S jeho naplněním však měl kraj potíže, přestože se specializuje například na golf.

Kratochvíl tento krok hájí, protože prý v okrese Praha-západ není žádná střední škola a Hostivice jsou největším městem okresu. Kritizovaná byla i nová fontána na náměstí. "To je výhradně věc města, na to jsme nedostali žádnou dotaci ani příspěvek," tvrdí starosta Kratochvíl.