Pondělí 14. května:

20:00 - Hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) zadržen policií na ulici v Rudné u Prahy, nedaleko domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. U sebe měl v tu chvíli krabici se sedmi miliony korun.

20:30 - Policejní prezident Petr Lessy informoval ministra vnitra Jana Kubiceho, že jeho lidé zadrželi poslance Davida Ratha.

22:00 - Policie a státní zástupkyně se obrátila na předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou, aby souhlasila s Rathovým zadržením. Poskytla jí informace, které poukazovaly na to, že poslanec byl zadržen bezprostředně po trestném činu. V tom případě ho nechrání poslanecká imunita.

23:00 - Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) souhlasila s Rathovým zadržením. Její rozhodnutí musí ještě na nejbližší schůzi potvrdit poslanci.

Úterý 15. května:

08:30 - V internetových médiích se objevily první informace o Rathově zadržení. Kromě něj bylo v pondělí zadrženo sedm dalších lidí, podezřelých z poškození zájmů EU, podplácení, přijetí úplatku a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky. Podle neoficiálních informací se kauza týká rekonstrukce nemocnice v Kladně nebo chystané obnovy zámku v Buštěhradě. Rath prostřednictvím krajské mluvčí Berill Maschekové označil své zadržení za politický útok. Zároveň vzkázal, že je připraven vzdát se funkcí.

09:30 - Špičky ČSSD oznámily, že žádají policejního prezidenta Petra Lessyho a ministra vnitra Jana Kubiceho, aby vysvětlili postup policie kolem zadržení Ratha. Předseda strany Bohuslav Sobotka dopoledne uvedl, že Rath by měl opustit hejtmanskou funkci, pokud bude obviněn.

10:50 - Ministerstvo financí oznámilo, že pozastavilo certifikaci výdajů regionálního operačního programu Střední Čechy. Platby ale budou posílány dál.

11:10 - Ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která má případ na starosti, oznámila, že Rath již byl obviněn.

13:00 - Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier řekl, že by Rath měl opustit všechny stranické a veřejné funkce, potvrdí-li se informace o jeho obvinění v souvislosti s uplácením.

14:30 - Šéf ČSSD Sobotka zopakoval, že by měl odejít z funkcí v kraji a navíc má pozastavit členství v sociální demokracii. Pokud tak neučiní do pátku, rozhodne v pátek předsednictvo strany. V podzimních krajských volbách by už podle něho neměl kandidovat.

14:50 - Bradáčová řekla, že policisté již obvinili další čtyři muže a tři ženy, které spolu s Rathem v pondělí zadrželi. Mezi obviněnými jsou podle médií exposlanec ODS a současný blízký Rathův spolupracovník Petr Kott, ředitelka kladenské nemocnice Pancová nebo šéfové dvou stavebních firem.

17:00 - Státní zástupkyně Bradáčová na mimořádné tiskové konferenci na Policejním prezidiu oznámila, že policie obvinila Ratha z přijetí úplatku, potvrdila též informaci, že se u něj našlo sedm milionů korun. Dalších sedm lidí zadržených s Rathem začali detektivové stíhat za poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky.

17:45 - Předseda ČSSD Sobotka řekl, že jeho strana bude ve sněmovně hlasovat pro vydání Ratha trestnímu stíhání. Dodal, že vedení pozastaví jeho členství v ČSSD, pokud tak neučiní sám.

20:30 - Server iDnes.cz napsal, že státní zástupkyně navrhla vzít obviněného hejtmana Ratha do vazby.

22:20 - Rath vydal prohlášení, ve kterém odmítl, že by v pondělí převzal úplatek. V krabici, kterou dostal, mělo být podle něj víno. Kauzu označil za "dobře připravenou a provedenou společenskou popravu politika", přesto hodlá rezignovat.

22:30 - Policie odvezla Ratha z jeho domu v Hostivici, kde se uskutečnila domovní prohlídka. Policie prohledala i dům a kancelář ředitelky nemocnice v Kladně Pancové. Při jedné z prohlídek policisté podle médií objevili 30 milionů korun ukrytých mimo jiné ve skrýši pod podlahou.

 

Středa 16. května:

9:00 - Ústecká soudkyně přijela do Prahy rozhodnout o případném umístění poslance Ratha do vazby

9:30 - V médiích se objevilo, že obhájcem Kateřiny Pancové a Petra Kotta je známý advokát Jan Sokol.

11:30 - Předseda ČSSD a zároveň šéf sněmovního mandátového a imunitního výboru Sobotka se seznámil se žádostí policie o vydání Ratha k trestnímu stíhání. Sněmovna by podle něj měla Ratha vydat, měl by odejít z politiky a nechat o případu rozhodnout soud.

12:20 - Soud poslal Ratha do vazby, podle soudce hrozilo, že bude ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti nebo že uteče.

14:25 - Prezident Václav Klaus reagoval na kauzu Davida Ratha. "Pokud je to pravda, je dobře, že policie konala tak rezolutně a nekompromisně, jak předvedla. Každá kauza tohoto typu ale nesmírně poškozuje Českou republiku," uvedl.

15:00 - David Rath se vzdal mandátu krajského zastupitele, to znamená, že přišel o funkci středočeského hejtmana. Na místě jej dočasně - než krajští zastupitelé zvolí nové vedení - nahradí náměstkyně Zuzana Moravčíková.

15:10 - Předsedkyně sněmovny Němcová popřela, že by mohla umožnit Davidu Rathovi zúčastnit se jednání dolní komory parlamentu. Musel by získat souhlas od soudce, státní zástupkyně nebo ředitele vazební věznice.

16:00 - David Rath vystoupil z ČSSD, mandát poslance si zatím ponechal.