Až desetiletý trest vězení hrozí čtyřiatřicetiletému bývalému elitnímu policistovi z Brna Martinu Foltýnovi za vydírání, loupež a nedovolené ozbrojování. Další dva komplicové ve věku 38 a 30 let mohou dostat osmileté tresty.

Vyšetřování případu vydírání podnikatele z Jihlavska měli na starosti kriminalisté z Vysočiny. "Případ předali státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby," sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Útoky nefunkčními granáty a dalšími zbraněmi či pokus o zapálení domu měl organizovat právě Foltýn. Ten také dříve působil v neoficiálním Delta týmu.

Jeho členové měli údajně blízko k myšlenkám neonacismu, skupina se vyznačovala bezdůvodnou agresivitou k cizincům a příslušníkům menšin. Část z nich opustila řady policie v souvislosti se zákrokem proti zdrogovanému Vietnamci, který po zásahu zemřel. Foltýn tehdy odešel od policie dobrovolně.

"Případ vydírání a loupeže patřil na Vysočině mezi ojedinělé svojí brutalitou," uvedla Čírtková. Muži loni v srpnu vylákali podle vyšetřovatelů dvaapadesátiletého podnikatele do lesa, kde ho napadli, okradli a vyhrožovali mu zapálením domu. Nutili ho, aby uvedl jména lidí, kterým údajně dluží peníze.

Útoky proti podnikatelově rodině pokračovaly. V poštovní schránce se objevily výhrůžné dopisy, na vstupní dveře domu mu někdo připevnil nefunkční granát.

Hlavního podezřelého policisté dopadli poté, když hodil zápalnou láhev na dveře rodinného domu. Krátce potom byli zadrženi další dva podezřelí. Při domovní prohlídce u bývalého policisty našli kriminalisté větší množství různých zbraní a munice. Na některé věci muž neměl povolení.