Stovka lidí se v sobotu v 11 hodin sešla na Václavském náměstí, kde proběhlo shromáždění nazvané "Společně za změnu! Chceme skutečnou demokracii!".

Pod sochou svatého Václava měli demonstranti transparenty jako "Svět patří nám všem", "Global revolution" nebo "Stop ACTA". Několik účastníků protestu mělo známou masku Anonymous.

Po poledni zhruba stovka demonstrantů vyrazila pochodem na Klárov. Tam staví stanový tábor po vzoru světových protestů Okupujte (Occupy) proti ekonomické a sociální nerovnosti. Akci organizuje hnutí Skutečná demokracie teď.

Stanový tábor má vzniknout podle modelu světových protestů Okupujte (Occupy) proti ekonomické a sociální nerovnosti, politickým elitám a nadvládě bank. Stany by podle organizátora akce Jana Cempera měly zůstat na Klárově minimálně dva týdny. Podobné tábory možná vyrostou také v Olomouci a v Teplicích.

"Nyní je nás několik desítek. Uvidíme postupně, jak se to bude vyvíjet. Jestli se lidé spíš přidají nebo budou ubývat," řekl organizátor shromáždění Jan Cemper. Aktivisté chtějí ve stanech vydržet minimálně do 12. května, kdy se uskuteční celosvětové protesty hnutí Occupy.

Ve stanovém táboře se usadí také Pirátská strana. "Piráti chtějí s protestujícími navázat dialog o tématech, jako je participace na demokracii a program s důrazem na dodržování lidských práv a svobod," sdělil místopředseda strany Mikuláš Ferjenčík.

Iniciátoři doufají, že pražský kemp bude vzorem pro uspořádání podobných akcí v dalších českých městech.

Zapojili se i Anonymous

Protest podpořili také internetoví aktivisté známí jako Anonymous, kteří napadli webové stránky parlamentních politických stran.

"Podporujeme českou odnož hnutí Occupy při pořádání okupace, a proto se dne 28. dubna 2012 připojíme ke kybernetickému protestu," napsali aktivisté na internetu.

V 11. 03 nefungovaly weby všech parlamentních stran kromě Věcí veřejných a NS-LEV 21. ODS na svém webu přitom měla přenášet přímý přenos ze své ideové konference.

"Celou dobu jsme stránky sledovali. Útok byl silný, a proto jsme web zastavili. Naše reakce byla logická a správná," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Správci sítě TOP 09 kvůli přetížení web zablokovali a nastavili oznámení, že stránky nefungují. "O útoku jsme věděli a byli jsme připraveni, situaci monitorujeme," řekla mluvčí strany Alžběta Plívová.

Str nky TOP 09

"Ano, naše stránky byly napadeny, došlo k mírnému výpadku provozu," sdělil serveru IHNED.cz tiskový mluvčí ČSSD Martin Ayrer. "V této chvíli pracujeme na tiskové zprávě k tomuto útoku."

"Je to zbytečné. KSČM chápe důvody, proč jsou lidé rozhořčeni a podporuje je," řekl k útoku poslanec KSČM Pavel Kováčik v České televizi.

V sobotu po 17:00 už ale internetové stránky významných českých politických stran byly v provozu.

Protesty se inspirují španělským hnutím 15M, známým také jako hnutí Rozhořčených, a americkým hnutím Occupy Wall Street.