Nečekané změny zaznamenaly v pondělí ráno internetové stránky české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI. Měly nejen částečně změněnou podobu, ale nebyly ani funkční.

"Stránky se staly terčem útoku neznámých hackerů, kteří narušili jejich provoz," potvrdila ředitelka české IFPI Petra Žikovská, podle níž útok zřejmě souvisí s mezinárodní smlouvou ACTA proti padělkům.

Webové stránky IFPI hackeři napadli už podruhé. "Poprvé se to stalo, když jsme na nich uveřejnili naše stanovisko k ACTA," uvedla Žikovská.

Poslední hackerský útok byl podle Žikovské zahájen v pondělí v 03:25 ráno metodou, která je založena na odeslání masivního počtu požadavků na připojení. Hackerům se tak podařilo zahltit server, na kterém jsou internetové stránky IFPI umístěny.

Web české pobočky IFPI při běžném provozu obsahuje žebříčky písniček a hudebních alb, zprávy z oboru či statistiky hudebního průmyslu. V pondělí ráno byl ale jejich obsah velmi chaotický a odpoledne byl na úvodní stránce www.ifpi.cz k dispozici pouze žebříček 50 nejprodávanějších alb.

"Naši technici pracují na odstranění tohoto problému," podotkla Žikovská. Dodala, že česká pobočka IFPI už předala policii podklady týkající se těchto hackerských útoků.

Lžete, tvrdí hackeři

Útoky hackerů, které se odehrávají i v dalších zemích, souvisí s protesty proti smlouvě ACTA, jež má chránit duševní vlastnictví na internetu. Podle kritiků ale může vést k cenzuře internetu a omezování svobody jeho uživatelů.

V Česku byly kvůli smlouvě ACTA v únoru postupně napadeny internetové stránky vlády, Poslanecké sněmovny a ODS. Ze stránky politické strany dokonce byl stažen kompletní seznam jejich členů.

Následně premiér Petr Nečas řekl, že Česko zatím podpis pod dohodu nepřipojí. Vláda si vyžádá posudky dalších odborníků.

Proti ACTA bojuje mezinárodní hackerská skupina nazvaná Anonymous. Neznámý autor podepsaný jako jako Anonymous o víkendu médiím rozeslal zprávu, ve které Žikovskou obvinil z šíření nepravdivých informací o dohodě ACTA a vyzval ji, aby svá tvrzení obhájila. V opačném případě české pobočce IFPI pohrozil zveřejněním "kompletní databáze vašich klientů".

Hnutí Anonymous útočí na další státy, zablokovalo webové stránky slovenské vlády - čtěte ZDE

Žikovská na nepodepsanou výzvu reagovat nebude.

Mezinárodní organizace IFPI sdružuje hlavní hudební vydavatelství. Členové české pobočky IFPI mají na tuzemském trhu s hudbou podíl přibližně 91 až 93 procent.

Čeští Anonymous se jen přiživují na popularitě, říká student, který pro ně vytvořil web - čtěte ZDE

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist