Boj s korupcí v České republice často maří odvolací soudy a špatně povolené odposlechy. I kvůli tomu jsou za úplatkářství potrestáni zpravidla jen pachatelé "malé korupce".

Vyplývá to z analýzy 233 rozsudků z let 2007 až 2009, kterou provedla nezisková organizace Transparency International (TI) a v úterý ji představila společně s vicepremiérkou pro boj s korupcí Karolínou Peake (VV).

Výsledky zkoumání chce Peake použít při rozhodování o kompetencích připravovaného speciálního státního zastupitelství pro potírání korupce. Fungovat by mělo začít v polovině příštího roku.

Nekvalitní práce odvolacích soudů

Podle rozboru TI pracovaly špatně především odvolací soudy. Někdy zbytečně rušily přísné tresty, které korupčníkům udělily senáty prvního soudního stupně.

Pokud se pachatelé odvolali, mohli podle právníků TI očekávat mnohem mírnější sankce. Anebo vůbec žádné.

Lékař vydíral pacienty

Jako příklad byla uvedena kauza lékaře, který vydíral své těžce nemocné pacienty a požadoval po nich peníze za upřednostnění při operaci. První soud mu sice vyměřil rok vězení, zákaz činnosti a finanční sankci, odvolací soud ale vše zrušil a pouze zvýšil peněžní trest," uvedla právnička TI Radka Pavlišová.  

"V udělování trestů jsou velké rezervy. Udělené sankce byly v uvedeném období ve velké míře případů neadekvátní," uvedl Martin Novák, odborný asistent právní poradny TI.

Podle Karolíny Peake se mezi lety 2007 až 2009 dostaly před soud jen "malé" korupční kauzy. "Ty sofistikovanější se u soudu objevily jen zřídka," řekla Peake. "A padly zejména osvobozující rozsudky," doplnila Radka Pavlišová.

Chyby při odposleších a sledování

A proč se nedaří trestat "velké ryby"? Podle Pavlišové především kvůli chybám, které udělali už na začátku každé kauzy policisté a jejich nadřízení - státní zástupci. "U případů, které jsme prověřovali, se objevila spousta chyb už v přípravném řízení. A tyto omyly se pak už zpětně nedaly napravit. I proto docházelo u větších kauz k osvobozujícím rozsudkům," uvedla Pavlišová.

K nejvážnějším přehmatům docházelo například při žádostech k povolování odposlechů a u záznamů ze sledování, které jsou často jediným a tedy i klíčovým důkazem.

Pavlišová ale zároveň podotkla, že Česko má dostatečné zákony na to, aby úplatkářství účinně stíhalo a trestalo.  

Načasování? Čistě náhodné

Úterní tisková konference ve Strakově akademii se odehrála jen několik dní po odsouzení stranického kolegy Peake Víta Bárty za úplatkářství. Bártovi soud vyměřil podmíněný trest. Stejně jako Jaroslav Škárka, který podle prvoinstančního soudu Bártu podvedl a soudce mu za to vyměřil tři roky vězení, se neformální lídr VV Bárta odvolal.

Podle Peake bylo načasování tiskové konference "čistě náhodné".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist