Věci veřejné jsou po své nedávné neúspěšné vzpouře v koalici a soudu s Vítem Bártou na cestě k výměně svého vedení. Předseda strany Radek John po pátečním jednání vedení VV uvedl, že o funkci nebude znovu usilovat, pokud ho zaujme vize některého z jiných kandidátů.

O předsednické křeslo se už přihlásila místopředsedkyně strany a vicepremiérka za VV Karolína Peake, usilovat by o něj mohl i někdejší místopředseda a kritik vládní spolupráce Tomáš Jarolím.

Vedení VV v pátek jednalo více než deset hodin, a to bezprostředně potom co byl vynesen rozsudek nad klíčovým politikem strany Vítem Bártou.

V kauze, která od loňska otřásala VV, mu soud udělil podmíněný trest za úplatkářství. Někdejší člen VV, poslanec Jaroslav Škárka, který na Bártovu korupci upozornil policii, ale od soudu odešel z tříletým trestem za podvod.

Bárta se kvůli rozsudku vzdal místa předsedy poslaneckého klubu VV a pozastavil členství ve straně, zůstává ale poslancem.

Širší vedení VV Bártovi vyjádřilo podporu v odvolacím řízení. K odchodu ze sněmovny ho nevyzvalo. Koaliční partneři takový krok žádají, vyčkají ale zřejmě ještě, zda bude potvrzen prvoinstanční rozsudek.

 

 

Nový ministr školství

Věci veřejné v pátek řešily také to, kým po odchodu Josefa Dobeše obsadí místo ministra školství. Jméno nového ministra by měly premiérovi navrhnout příští týden, rozhodne o něm výkonná rada strany.

Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová, která byla mezi uvažovanými kandidáty, do čela resortu nechce. Uvažovalo se i o dalších stranících, například místopředsedech strany Milanu Šťovíčkovi a Dagmar Navrátilové. Oba mají pedagogické zkušenosti. Spekulovalo se i o nestranickém kandidátovi.

Grémium VV v pátek také uzavřelo kapitolu nedávné vládní krize. Přijalo vysvětlení ministra dopravy Pavla Dobeše, který se minulý týden vzepřel usnesení grémia a odmítl podat demisi. Nyní již vedení VV demise ministrů strany nepožaduje.