Vít Bárta splní, co slíbil už ve čtvrtek: i když je rozsudek, který mu za úplatky vyměřil soudce Jan Šott, zatím nepravomocný, Bárta rezignuje na své politické funkce. Pozastaví své členství ve Věcech veřejných a rezignuje na post šéfa poslaneckého klubu strany.

Soud mu dal za uplácení stranických kolegů trest 18 měsíců s podmíněným odkladem na 30 měsíců. Nezařazenému poslanci Jaroslavu Škárkovi soud uložil tři roky vězení za to, že Bártu podvedl.

"Byl jsem odsouzen a v tuto chvíli samozřejmě rezignuji na své politické funkce. Pozastavím členství ve Věcech veřejných, rezignuji na funkci předsedy poslaneckého klubu," prohlásil Bárta při odchodu z budovy Obvodního soudu pro Prahu 5. Podle premiéra Petra Nečase by měl někdejší ministr dopravy zcela odejít z politiky, totéž čeká od Škárky.

Škárka se zatím mandátu nevzdá

Škárka novinářům na opakované dotazy odpověděl, že otázku, zda se vzdá poslaneckého mandátu, bude řešit až po pravomocném rozsudku. Trvá na své nevině, soud podle něj trestá nahlášení úplatku.

Bárta podle soudu uplácel své bývalé stranické kolegy tím, že jim poskytl bezúročné půjčky. Škárkovi vedle tří let vězení zakázal také po deset let být poslancem. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k pražskému městskému soudu. Bárta i Škárka se na místě odvolali.

"Sejde se neprodleně Výkonná rada strany Věci veřejné a bude jednat o dalším postupu," oznámila médiím krátce po vynesení rozsudku místopředsedkyně VV a vicepremiérka Karolína Peake. Jednání si strana na dnešní odpoledne naplánovala už dříve. Bárta sám ve čtvrtek řekl, že pokud bude odsouzen, ve vysoké politice skončí.

Věci veřejné tak dnes zřejmě čeká klíčová diskuse o dalším osudu strany. Některá regionální sdružení totiž nejsou spokojena s politickými tahy předsednictva a ministrů nejmenší vládní strany. Kritizují zejména události minulého týdne, kdy ministři VV v rozporu s rozhodnutím grémia nepodali demise. Pokud se volební konference uskuteční, je Peake připravena kandidovat na předsedkyni.