Třicetikorunový regulační poplatek nezabránil tomu, aby lidé chodili k lékaři jen tehdy, kdy ho skutečně potřebují. Ministerstvo zdravotnictví proto plánuje, že ho zvýší.

"U lékaře by se mohlo místo nynějších 30 platit 50 korun, u specialisty bez doporučení praktika by pacient mohl dát až několik set," říká náměstek ministra Petr Nosek. Mluví se o dvou stokorunách.

Podle něj úřad chystá také rozšíření nadstandardů, pokud Ústavní soud uzná, že jejich zavedení bylo v pořádku. Přibýt by mezi ně mohly lázně, zubní plomby pro dospělé, rehabilitace, dlouhodobá péče nebo zdravotní doprava.

Jen vyřazením plomb z úhrad by pojišťovny ročně ušetřily 2 miliardy korun a omezením úhrad na lázeňskou péči půlmiliardy. Zaplatili by to pacienti.

Praktici proti zvýšení poplatku nic nenamítají, naopak jsou rádi. "Zvýšení poplatku odpovídá nejenom realitě, částka 30 korun už dávno ztratila regulační charakter," řekl serveru IHNED.cz předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. Zvýšení částky na padesátikorunu ministerstvu podle něj sdružení samo doporučovalo.

 

"Už dávno poukazujeme i na to, že pacient, který mě navštíví v ordinaci, mi platí stejnou částku, jako když ho navštívím doma. To je poněkud levný servis a je to často zneužíváno. My navrhujeme regulační poplatek za návštěvu lékaře u pacienta minimálně dvojnásobný," dodal.

Změny by mohla přinést novela zákona o zdravotním pojištění, a to od ledna 2014. Podle ministerstva by se poplatky u lékaře mohly zvýšit, nynější částka prý přestává fungovat a regulovat počty návštěv. K růstu spoluúčasti pacientů z původních 17 na 22 procent v roce 2014 zavazuje Hegera programové prohlášení vlády.

Poplatky stály domácnosti 5,6 miliardy

Regulační poplatky zavedlo ministerstvo od roku 2007, jejich účelem bylo omezit plýtvání a zneužívání zdravotních služeb.Třicetikorunový poplatek se platí u praktického, zubního lékaře i specialisty, 30 korun platí za recept, 90 korun při využití pohotovosti a od 1. 12. 2011 stojí den pobytu v nemocnici stokorunu.

Za regulační poplatky v roce 2010 lidé dali 5,6 miliardy korun. Domácnosti daly nejvíc - 48 procent peněz - za poplatky za recept. Celkem 27 procent putovalo za návštěvu lékaře a 22 procent za hospitalizaci. Poplatky za pohotovost tvořily tři procenta.