Angela Merkelová přicestovala v úterý kolem 11. hodiny do Prahy a v poledne se setkala s premiérem Petrem Nečasem. Následovat má schůzka s českým prezidentem Klausem.

K hlavním tématům pražských rozhovorů Merkelové patřila finanční krize v Evropské unii a energetika, včetně dostavby Temelína.

"Důležité je, že se Česko staví za fiskální pakt," řekla na tiskové konferenci po jednání s Nečasem Merkelová. Německo podle ní nebude na ČR vyvíjet tlak, aby smlouvu o fiskální unii podepsala.

Spekulace o tom, že by německý souhlas s dostavbou Temelína byl podmíněn českým ano k rozpočtovému paktu EU, oba státníci odmítli.

"Ani ve snu mě nic podobného nenapadlo," odpověděla se smíchem novinářům německá kancléřka.

I když mají obě země odlišný pohled na jadernou energii, budou svá rozhodnutí respektovat, shodli se oba státníci.

Program kancléřky

11:00 přílet na ruzyňské letiště

11:30 Nečas vítá Merkelovou v zahradě úřadu vlády

11:40 desetiminutové jednání Merkelové a Nečase mezi čtyřma očima

11:55 zhruba hodinový pracovní oběd delegací ČR a Německa

13:00 tisková konference předsedů vlád

13:45 asi půlhodinová návštěva Merkelové u Klause na Hradě

14:30 hodinová přednáška a diskuse Merkelové a Nečase se studenty Právnické fakulty UK

15:50 odlet Merkelové z Prahy

Návštěva u euroskeptika

Německá kancléřka poté návštívila Václava Klause, který je známým odpůrcem současné podoby EU. Merkelová je zastánkyní vytvoření politické unie, Klaus naopak ostře kritizuje další prohlubování evropské integrace.

Svou návštěvu německá kancléřka zakončila debatou se studenty Právnické fakulty UK, kde vystoupila spolu s Nečasem.

Česká i německá vláda zdůrazňují, že vztahy obou zemí jsou v současnosti nejlepší v historii. Odlišně se ovšem staví k takzvanému fiskálnímu paktu, který má vést k finanční stabilizaci EU, a také k energetice, tedy k využívání jaderné energie.

Fiskální pakt, který má zabránit zadlužování v EU, iniciovalo Německo s Francií. Smlouvu o něm podepsaly všechny členské země vyjma ČR a Británie. Podle Merkelové má být jedním ze stupňů k vytvoření politické unie. Nečas k paktu nepřistoupil, do budoucna to nevyloučil.

ČR a Německo jinak nahlížejí na energetickou politiku. Zatímco Berlín ohlásil po nehodě japonské jaderné elektrárny Fukušima odklon od nukleární energie tak, že německé jaderné elektrárny skončí po roce 2022, Praha se rozhodla naopak rozšířit Jadernou elektrárnu Temelín.

Českou stranu pak trápí přetoky elektřiny z větrných parků na severu Německa, které ohrožují stabilitu české přenosové soustavy.