V České republice, na Slovensku, v Polsku i Maďarsku jednoznačně převažuje kladné mínění o veřejném působení bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla.

Na Slovensku a v Česku se ale ve větším počtu než jinde ve střední Evropě objevují i kritické reakce. Naopak hlavně v Polsku, kde byl Havel známou postavou pro devět z deseti dotázaných, téměř chybějí.

Ukázal to únorový výzkum, který v uvedených zemích provedly různé instituce a jehož výsledky v pondělí zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Nejen v tuzemsku a na Slovensku, ale i v Polsku je podle výsledků průzkumu Havel zapsán v povědomí výrazné většiny veřejnosti. Větší skupina těch, kteří říkají, že ho neznají, je jen v Maďarsku, kde to uvedly více než dvě pětiny dotázaných.

"V případě Slovenska pak s odstupem času pozitivní postoje k Václavu Havlovi celkem jednoznačně převládají i navzdory tomu, že v době, kdy zastával úřad federálního prezidenta, bylo mínění Slováku vůči němu zejména v průběhu let 1991 a 1992 poměrně kritické," uvedlo CVVM.

V polském Gdaňsku slavnostně otevřeli Třídu Václava Havla - čtěte ZDE

Průzkum spočíval mimo jiné v tom, že dotázaní hodnotili sérii výroků o Havlovi, kromě jiných, že "byl úspěšným autorem divadelních her", "byl významným obhájcem lidských práv", "učinil mnoho špatných politických rozhodnutí", "byl příliš velkým idealistou" či že "byl dobrým prezidentem své země".

Například s posledně jmenovaným tvrzením rozhodně nebo spíše souhlasí 79 procent Čechů, 73 procent Slováků, 69 procent Poláků a 50 procent Maďarů. U Maďarů však 44 procent tvoří právě ti, kteří uvedli, že Havla neznají.

Kritičtí Češi a Slováci

V ČR a na Slovensku bylo ale mezi dotázanými 16, respektive 13 procent těch, kteří s tímto hodnocením nesouhlasí. V Polsku přitom tvořil podíl těch, kteří nesouhlasí s tím, že Havel byl dobrým prezidentem své země, jen jedno procento.

Obecně největší význam Havlovi připisují Češi, což je podle CVVM pochopitelné. Část výzkumu se týkala pouze respondentů v České republice.

Kritičtěji Václava Havla hodnotí především příznivci KSČM, uvedlo CVVM. I mezi nimi ale převažoval souhlas nad nesouhlasem v případě tvrzení, že byl významným obhájcem lidských práv či že byl dobrým prezidentem.

"Na druhé straně voliči ODS ještě častěji než jiní označovali Václava Havla za úspěšného dramatika, významného obhájce lidských práv, dobrého prezidenta a osobnost významnou pro region střední Evropy a je samotné," píšou autoři výzkumu. Havel byl přitom považován za dlouholetého názorového oponenta někdejšího předsedy občanských demokratů a dnešního prezidenta Václava Klause.