Česká televize (ČT) provedla regulaci hlasitosti reklamních bloků v souladu s normou Evropské vysílací unie (EBU). Na středečním zasedání Rady České televize to řekl generální ředitel veřejnoprávního média Petr Dvořák.

Ztišení reklamy formou novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání navrhuje skupina poslanců ze všech sněmovních stran. Sankce za prohřešek by mohla podle předlohy činit 10 000 Kč až pět milionů korun.

Testy proběhly, teď se jede na ostro

Podle Dvořáka ČT řeší problematiku přílišné hlasitosti dříve, než vzejde v platnost připravovaný zákon. Změny postupně proběhly na všech čtyřech kanálech ČT. Cílem podle něj bylo nejenom omezit hlasitost reklam, ale sladit také hlasitost jednotlivých kanálů proti sobě. Změna nastavení byla nejdříve otestována a již se používá.

Na dodržování předpisu by dohlížela Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která by vyhláškou stanovila technické záležitosti a podrobnosti zákazu. Televize by podle novely nesměly vysílat více nahlas ani znělky, které oddělují reklamu a teleshopping od ostatních částí vysílání.

Česká televize chystá akci "kulový blesk". Letos vymění řadu zahraničních reportérů - čtěte ZDE

Česká televize představila nové moderátory Událostí. Nováčky jsou Železný a Savarová - čtěte ZDE

ČT podle dřívějšího vyjádření vítá snahu nastavit jasné parametry úrovně hlasitosti reklam. Návrh ale údajně obsahuje mezery, které budou znamenat právní nejistotu. Zástupci TV Barrandov poukazovali na to, že divákovi se bude jevit zvuk při jeho "ořezání" zhoršený, respektive nevýrazný.

Pokusy omezit hlasitost reklamy v televizi byly již dříve. Například v roce 2007 připravila obdobnou novelu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která se inspirovala novelou mediálního zákona na Slovensku. Návrh na omezení hlasitosti televizní reklamy tehdy schválil slovenský parlament s velkou podporou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist