| Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Kdysi napadaly naše předky, ale postupně se mnohé viry či bakterie během evoluce staly součástí lidské DNA. Do lidského genomu se začlenily před miliony let. Dnes už nevyvolávají v lidském organismu infekci, ale naopak, jak se ukazuje, některé jejich geny nám prospívají.

Slouží totiž jako předloha k tvorbě bílkovin, které obohacují naše buňky a umožňují jejich správné fungování. Díky týmu českých virologů z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR vedenému Jiřím Hejnarem dnes známe další virus proměněný v prospěšného služebníka i mechanismus, který tyto procesy v našem těle reguluje.

Dobrý sluha, zlý pán

Mezi zmíněné bílkoviny patří i syncytin-1 a -2. Tyto látky byly původně přítomné v obalu virové částice a měly za úkol splynutí virové částice s hostitelskou buňkou. Syncytiny se však dnes nacházejí na povrchu specializovaných buněk placenty – a stejným mechanismem a aktivitou je nutí ke vzájemnému splynutí.

V místech, kde se tyto buňky stýkají s děložní sliznicí, vzniká vrstva splynutých buněk, která je zcela nezbytná pro správný vývoj plodu – zaručuje totiž správnou výměnu živin a kyslíku mezi krevním oběhem matky a nenarozeného dítěte.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se