Kdysi napadaly naše předky, ale postupně se mnohé viry či bakterie během evoluce staly součástí lidské DNA. Do lidského genomu se začlenily před miliony let. Dnes už nevyvolávají v lidském organismu infekci, ale naopak, jak se ukazuje, některé jejich geny nám prospívají.

Slouží totiž jako předloha k tvorbě bílkovin, které obohacují naše buňky a umožňují jejich správné fungování. Díky týmu českých virologů z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR vedenému Jiřím Hejnarem dnes známe další virus proměněný v prospěšného služebníka i mechanismus, který tyto procesy v našem těle reguluje.

Dobrý sluha, zlý pán

Mezi zmíněné bílkoviny patří i syncytin-1 a -2. Tyto látky byly původně přítomné v obalu virové částice a měly za úkol splynutí virové částice s hostitelskou buňkou. Syncytiny se však dnes nacházejí na povrchu specializovaných buněk placenty – a stejným mechanismem a aktivitou je nutí ke vzájemnému splynutí.

V místech, kde se tyto buňky stýkají s děložní sliznicí, vzniká vrstva splynutých buněk, která je zcela nezbytná pro správný vývoj plodu – zaručuje totiž správnou výměnu živin a kyslíku mezi krevním oběhem matky a nenarozeného dítěte.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.