Akreditační komise v pondělí podala nejvyššímu státnímu zástupci podnět k žalobě ve veřejném zájmu. Komise se tak chce bránit proti prodloužení akreditace Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. 

I přes nesouhlas komise, která kritizovala slabé vědecké výsledky fakulty i nedostatečné personální zázemí, totiž ministr školství Josef Dobeš (VV) prodloužil plzeňským právům akreditaci o další čtyři roky.

Komise zároveň podle jejího tajemníka Jiřího Smrčka požádala ministra, aby své rozhodnutí přezkoumal.

"My si od toho slibujeme, že se ukáže, zda ministerstvo mohlo postupovat tím způsobem, jak postupovalo. Domníváme se, že došlo k jednoznačnému porušení zákona. Nejde ani tak o jeden případ, ale o to, jestli prostě tady funguje právní stát," komentovala v České televizi podání žaloby šéfka komise Vladimíra Dvořáková.

Podle mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Heleny Markusové bude mít úřad na vyřízení podnětu dva měsíce, lhůtu lze ale překročit.

Podle stanoviska komise měla škola kvůli nízké kvalitě studia skončit už letos v červenci. Dobeš ale škole prodloužil akreditaci o čtyři roky, prý kvůli 1800 plzeňským studentům, kteří by jinak museli dostudovat jinde.

Podle komise je ale postup ministra nezákonný a v rozporu s dosavadní praxí a veřejným zájmem. Proto zároveň ve středu podali na Dobeše trestní oznámení. Stejně tak učinil i exministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška a bývalý student školy Martin Marek, který před několika lety upozornil na skandál s rychlostudenty a opsanými závěrečnými pracemi.

Dobešovo rozhodnutí kritizovali také zástupci ODS, TOP 09, ČSSD a akademici.

 

Nastoupí noví studenti?

Přesto, že ministr Dobeš akreditaci fakultě prodloužil, zda na ní v září začnou studovat noví studenti, není zatím jasné. Rozhodnutí o tom, zda škola může přijímat uchazeče do prvních ročníků, už dvakrát odložil. Původně se měl vyjádřit koncem minulého týdne, poté v pondělí a nyní své rozhodnutí odsunul o dalších sedm dní.

Proti nabírání nových studentů se zdvihla vlna nevole. Nedoporučilo je jak kolegium rektorky Západočeské univerzity, tak děkani ostatních fakult univerzity. Ta kritizovala slabé vědecké výsledky fakulty i nedostatečné personální zázemí.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist