Bezpečnostní agenturu nově povede Michal Fábera. Matěj Bárta, který firmu před časem převzal od svého bratra Víta, rezignoval na funkci ředitele. V úterý to uvedl server Lidovky.cz. Matěj Bárta svým zaměstnancům oficiálně oznámil změny dopisem. Rovněž prý uvedl, že "bude nadále reprezentovat holding z pozice předsedy dozorčí rady holdingové společnosti".

Firma změnila svůj název jen pár dní poté, co skončila první část soudního jednání v kauze údajné korupce uvnitř VV. Obžalobě z uplácení bývalých stranických kolegů čelí právě Vít Bárta.

Bývalá ABL

Hlavní předměty činnosti: Ostraha osob a majetku, činnost informačních a zpravodajských kanceláří, správa nemovitostí, ubytovací a úklidové služby.

Akcionáři: Stoprocentní podíl má firma ABL Investment SE, kterou vlastní Matěj Bárta (bratr Víta Bárty) a jeho manželka Stanislava Bártová. Vít Bárta prodal svůj padesátiprocentní podíl svému bratrovi po sněmovních volbách v roce 2010. Matěj Bárta byl doposud i generálním ředitelem firmy, nyní tuto funkci vykonává Michal Fábera.

Postavení na trhu: ABL patří mezi největší bezpečnostní služby - v roce 2009 se stala největší ryze českou bezpečnostní agenturou a třetí největší bezpečnostní službou působící na území ČR.

ABL založil v roce 1992 tehdejší student medicíny Vít Bárta jako firmu zajišťující pořadatelské služby s názvem Agentura Bílého Lva (ABL).

Před vstupem do politiky působil současný šéf poslanců Věcí veřejných jako její generální ředitel, z funkce odešel v únoru 2010. Krátce po sněmovních volbách téhož roku pak oznámil, že svůj poloviční podíl ve společnosti kvůli angažmá v politice prodává bratrovi a řediteli firmy Matěji Bártovi a jeho ženě.

Detektivní divize ABL vzbudila mimo jiné rozruch poté, co vyšlo najevo, že se podílela na sledování politiků. Také se její jméno skloňovalo vzhledem k možnému napojení VV na ministerstvo vnitra a možnému zneužívání informací od policie. Současný ministr školství Josef Dobeš dříve působil v ABL.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist