Policie v pondělí obvinila hlavního hygienika ČR Michaela Víta ze zneužití pravomocí úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Stíhá jej kvůli údajnému zmanipulování zakázek pro ministerstvo vnitra. Vít vinu odmítá.

Vít podle policie zmanipuloval výběrové řízení na poradenství pro ministerstvo. Zakázku údajně dal manželovi své podřízené z ministerstva zdravotnictví, bývalému poslanci Otakaru Vychodilovi. Policie začala Víta prověřovat loni v září, v pondělí jej obvinila.

"Já jsem to v dneska obdržel. Já si myslím, že to dál bude vyšetřováno. Necítím se vinen, že bych se dopustil nějakého trestného činu," řekl Vít.

O případu informovala televize Nova.

Policie zatím vyčíslila škodu na dva miliony korun. Podle Vladana Brože z organizace Transparency International, která na Víta jako první podala trestní oznámení, se manipulovalo s dokumenty k výběrovému řízení. Chyběly na nich obvyklé úřední značky a někdo je navíc schoval za jednací číslo platového výměru jedné z úřednic.

"Pan Vít by měl následovat starostu Prahy 2 (Jiřího) Palusku, který v okamžiku, kdy byl obviněn, odstoupil z funkce," řekl Nově Brož.

Za Vítem dosud stál ministr zdravotnictví Leoš Heger, v pondělí se ale k jeho dalšímu působení ve funkci nevyjádřil. Vítovi, který je v kauze zatím jediným obviněným, hrozí až deset let vězení.

Nestihl jsem se očkovat, byl jsem mimo, prozradil nakažený hygienik Vít - čtěte ZDE

Jíst výhonky zatím lidem zakazovat nebudeme, říká hlavní hygienik Michael Vít - čtěte ZDE

Na webu se před rokem objevily informace o tom, že Transparency International podala na Víta trestní oznámení. Heger prý svého náměstka potrestal za administrativní chyby smluv tím, že mu odebral na tři měsíce osobní hodnocení.

Týden.cz tehdy uvedl, že podle auditu, jehož výsledky má k dispozici, však hygienik výrazněji nepochybil. Na sjednávání externího poradenství měl totiž podle kontroly právo a nedal si pouze pozor na administrativní chyby.

Koncem loňského roku pak tento zpravodajský web napsal, že ministerstvu zdravotnictví hrozí kvůli zakázkám na poradenství, které si Vít objednal, pokuta z finančního úřadu. Hlavní hygienik prý totiž zaplatil za rady dřív, než je dostal, tedy v rozporu se smlouvou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist