Informaci o trestu pro Hegerova náměstka přinesl server Týden.cz. Zakázky na strategické poradenství Vít dával od roku 2003 manželovi své dobré známé Otakaru Vychodilovi. Tento bývalý poslanec ODS si tak přišel ročně na miliony. A to vše přesto, že konzultace často probíhaly pouze po telefonu a na ministerstvu si hygienik Vít na obdobnou práci drží ještě zvláštní odbor.

Podle auditu však hygienik výrazněji nepochybil. Na sjednávání externího poradenství měl totiž podle kontroly právo a nedal si pouze pozor na administrativní chyby. "Audit konstatuje, že došlo k porušení spisového řádu, skartačního řádu a organizačního řádu," cituje server z materiálu.

Podnět od Transparency International

Naopak nejzpochybňovanější veřejné zakázky na strategické poradenství byly podle kontroly naprosto v pořádku, píše Týden.cz. K tomu, aby je dal svému známému, měl totiž prý Vít dobrý důvod. "Tím, že hlavní hygienik ČR oslovil tři subjekty, a rozhodl tak, že na základě jediného hodnotícího kritéria, kterým byla nabídková cena, byl jako vítěz vybrán RNDr. Vychodil, spatřujeme vhodné úsilí dodržet smysl zákona, tj. umožnit volbu z více jak jedné nabídky, než přímo zadat zakázku jednomu subjektu," stojí v materiálu.

O Vítovy praktiky se nicméně zajímá i policie. A to na popud protikorupční organizace Trasparency International.

Související