Nově vzniklý Institut Václava Klause, který je inspirovaný knihovnami bývalých amerických prezidentů, budou spravovat Klausovi synové a nejbližší. Obecně prospěšná společnost je už zapsaná v obchodním rejstříku a jako činnosti uvádí "studijní a výzkumné aktivity, dokumentaci a propagaci díla a myšlenek Václava Klause a také shromažďování literatury související s jeho veřejným působením". Píše to pondělní Mladá fronta Dnes (MfD)

Zakladatelem institutu je Klausova rodina, kromě prezidenta oba synové a jeho kancléř Jiří Weigl, který se zároveň stal ředitelem institutu. 

"Půjde o přípravnou fázi, takže věřím, že obě funkce bude možné skloubit. Budeme se snažit, aby po skončení svého prezidentského mandátu mohl Václav Klaus začít působit již ve fungující instituci," řekl deníku Weigl. Klausovi vyprší prezidentský mandát v březnu příštího roku.

V knihovně působí Klausovi spojenci. Poradce Ladislav Jakl a europoslanec Ivo Strejček z ODS sedí ve správní radě, velvyslanec v Rakousku Jan Koukal a advokát Jan Kříž v dozorčí radě, uvedla MfD.

Institut zatím provizorně sídlí v Centru pro ekonomiku a politiku, další Klausovy spřízněné organizace, jež se časem stane součástí nového Institutu Václava Klause.

"Chceme, aby to nebyla pouhá knihovna na zpracovávání a dokumentování veřejné činnosti. Bude též institucí výzkumnou a vzdělávací," doplnil Weigl.

Instituce by mohla sídlit v domě na Hradčanech blízko Kramářovy vily. Finanční podporu projektu vážně zvažuje nejbohatší Čech Petr Kellner. Podobný projekt prezidentské knihovny financuje pro bývalého prezidenta Václava Havla podnikatel Zdeněk Bakala. Prezidentské knihovny jsou běžné ve Spojených státech, jejich smyslem je uchovat odkaz svých zakladatelů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist