Obhájce výtvarníka Romana Týce, který si odpykává měsíční trest za výměnu panáčků na desítkách pražských semaforů, žádá ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, aby v Týcově případu podal stížnost pro porušení zákona.

Obhájce Michal Pokorný je přesvědčen, že se Týcův případ vůbec neměl dostat k soudu. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

"Napsal jsem panu ministrovi dopis, ve kterém ho žádám, aby podal stížnost k Nejvyššímu soudu pro porušení zákona. Došlo ke špatnému právnímu posouzení celé té věci," míní Pokorný.

"Mám stejný názor jako paní doktorka Wagnerová, která řekla, že chování pana Týce nepřekračuje hranice uměleckého projevu, a tedy nemělo být ani projednáváno orgány činnými v trestním řízení," řekl Mf Dnes advokát.

Ministr Pospíšil (ODS) deníku řekl, že se bude případem zabývat.

"Každý podnět na stížnost pro porušení zákona důkladně prověřujeme. Na konci v zásadě vždy respektuji stanovisko tří právních expertů z praxe a akademické sféry. Pokud všichni tři dospějí k závěru, že má být stížnost podána, tak ji podám," uvedl Pospíšil.

Zda stížnost podá, rozhodne v řádech týdnů, píše Mladá fronta Dnes.

Roman Týc, vlastním jménem David Hons, nastoupil koncem minulého týdne do pankrácké věznice. Odsouzen byl za svoji akci se semafory, kdy panáčky na světlech vyměnil za figurky v různých žertovných pozicích.

 

Soud jej odsoudil k šedesátitisícové pokutě a nařídil mu uhradit škodu, která vznikla dopravnímu podniku. Škodu autor uhradil, pokutu ale platit nechce, protože by tím podle svých slov uznal, že spáchal trestný čin. Raději si zvolil měsíční vězení. Na Týcovu podporu v kauze semaforů vzniklo několik iniciativ.