Proplácení poplatků za každou položku na receptu se Středočeskému kraji možná prodraží. Společnost Česká lékárna, která jej za postup kritizovala a posléze žalovala, soudní spor vyhrála.

Žaloba kraj vinila, že v prvních čtyřech měsících roku 2009 proplácel formou daru regulační poplatek lidem, kteří přišli s receptem do lékárny v některé z nemocnic řízených hejtmanstvím. Kraj tak podle České lékárny zasahoval do hospodářské soutěže.

Firmě dal za pravdu nejen pražský městský soud, ale nyní i Vrchní soud v Praze. Ten potvrdil, že Středočeský kraj proplácením třicetikorunových poplatků ve svých lékárnách obcházel zákon a vytvořil na trhu nerovné podmínky.

Společnost Česká lékárna, která provozuje řetězec lékáren Dr. Max, teď bude chtít na kraji vysoudit peníze, píše středeční Mladá fronta Dnes.

Rozhodnutí je pravomocné a nelze se proti němu dovolat.

"Věříme, že rozhodnutím soudu zabráníme podobnému narušování trhu ze strany subjektů financovaných z veřejných prostředků," uvedl obchodní ředitel sítě lékáren Dr. Max Luboš Korbelář.

Hejtmanství obcházelo zákon

Vrchní soud ve shodě s městským soudem vyčetl hejtmanství nejen porušování pravidel hospodářské soutěže, ale i obcházení zákona.

Podle soudu kraj zvýhodňoval vybrané lékárny a omezoval konkurenceschopnost ostatních. Oba soudy také prohlásily, že kraj jednal v rozporu s dobrými mravy, protože "zneužil institut darovací smlouvy pro přerozdělování veřejných prostředků", a to bez rozumného důvodu a bez opory v zákoně.

Poplatky odpouštěl i sám Dr. Max

Podle kraje se ale podobně chovala i síť lékáren Dr. Max.

"Investiční skupina Penta, která je vlastníkem lékárenské sítě Dr. Max, je známá tím, že sama poplatky klientům odpouštěla. Je tedy značně překvapivé, že se tato společnost snaží v negativním slova smyslu poukázat na to, že krajské nemocnice regulační poplatky také proplácely," uvedla Markéta Vítková z tiskového odboru krajského úřadu.

Vrchní soud ale tuto skutečnost ve svém rozhodnutí zohlednil.

"Pokud ostatní soutěžitelé přistoupili ke snížení ceny léčiv, pak tuto slevu na rozdíl od žalovaných vyrovnávali z vlastních prostředků, o ni se jim tak snížil zisk," namítl soud.

Lékárny se soudí i s dalšími kraji

Soudy České lékárny s veřejným sektorem kvůli poplatkům tím nekončí.

Už dvě stání se uskutečnila v Českých Budějovicích, kde firma žaluje Jihočeský kraj. Požaduje od něj náhradu škody 340 000 korun, která jí údajně vznikla v únoru 2009.

"Myslíme si, že porušením zákona byl pokřiven trh, my jsme se ho pokusili nějak narovnat a tím nám vznikla škoda. Tento spor je řekněme lakmusový papírek. V případě, že bychom uspěli, není důvod, proč nezkusit další spory," uvedl právní zástupce České lékárny Vlastislav Kusák.

Podle dřívějšího vyjádření firmy by po Středočeském kraji mohla chtít něco přes deset milionů korun, po všech krajích 120 milionů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist