Evropská unie by se neměla tolik starat o jednotnou měnu a záchranu eura, ale spíše o to, aby začal fungovat jednotný trh. S tímto apelem přicházejí nyní oba "odpadlíci" od lednové dohody o jednotných rozpočtových pravidlech evropských zemí - český premiér Petr Nečas a předseda britské vlády David Cameron.

Česká republika už připravuje spolu s Velkou Británií a dalšími zeměmi Evropské unie iniciativu, která by měla tlačit na větší razantost Evropské rady v otázkách ekonomického růstu unie a dokončení jejího vnitřního trhu.

Přípravu česko-britské iniciativy potvrdil Nečasův státní tajemník pro evropskou problematiku Vojtěch Belling. Podle něj by se měla týkat především snahy o zostření závěrů Evropské rady v otázkách vnitřního trhu a agendy růstu.

"Zatím se zdá, že je tendence dělat závěry spíše měkčí. Naší snahou je naopak závěry v této agendě zostřit," poznamenal Belling.

Nyní se připravuje dopis radě, formálně adresovaný jejímu předsedovi Hermanu Van Rompuyovi.

Kromě premiérů Petra Nečase a Davida Camerona by jej zřejmě měli podepsat také předsedové vlád dalších zemí EU. Mimo jiné nizozemský premiér Mark Rutte, s nímž Nečas tuto problematiku probíral při své čtvrteční návštěvě Haagu. Podpis zřejmě připojí i předsedové vlád některých jižních členů sedmadvacítky.

Vnitřní trh je stejně důležitý jako euro

Petr Nečas už v prosinci zdůrazňoval, že společný evropský trh, pod který nyní spadá jen asi 40 procent zboží a služeb v Evropě, by neměl být "jakousi popelkou" v porovnání se společnou měnou, tedy s eurem.

"Vnitřní trh Evropské unie skutečně není dokončený, není operabilní," prohlásil Nečas v polovině prosince.

Podotkl také, že v unii "všichni mluví" o eurozóně a přijímají se opatření k zachování eura. "Zrovna tak musíme pěstovat zachování společného trhu," dodal.

O společném trhu hovoří český premiér často také během svých přednášek v zahraničí.

V lednu v Paříži na konferenci pořádané francouzským ministerstvem průmyslu například zdůraznil, že "právě přístup EU k agendě svobodného trhu ve velké míře ukáže, zda se chce Evropská unie skutečně vydat cestou růstu a konkurenceschopnosti, a zůstat tak významným světovým hráčem, nebo se izolovat a odumírat".

Nečase a Camerona pojí společný zájem

Česká republika a Velká Británie se rozhodly nepřidávat k nyní připravované smlouvě evropských zemí o fiskální odpovědnosti v eurozóně. Šéfové ostatních 25 zemí EU by ji měli podepsat na summitu počátkem března. Jen krátce před jeho začátkem se v Londýně sejde Nečas s Cameronem.

Britský premiér úmysl své vlády zůstat mimo rámec budoucí fiskální dohody vyjádřil už loni 9. prosince, tedy hned na prvním jednání EU o této otázce.

O několik dní později se Cameron s Nečasem v telefonickém rozhovoru shodli, že je pojí společný zájem právě na dalším prohlubování jednotného trhu. Britský ministerský předseda tehdy volal také další evropské lídry, telefon mu zvedli například předseda irské vlády Enda Kenny nebo švédský premiér Fredrik Reinfeldt.