Ostrými slovy o ohledech na národněsocialistické křídlo v ODS a poškozením státních zájmů zkritizoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) ministerského předsedu Petra Nečase (ODS) za postoj k paktu o rozpočtové kázni.

Nečas, který v pondělí rozhodl, že se ČR ke smlouvě o rozpočtové unii zatím nepřipojí, jeho výroky následně odmítl jako mimořádně nepovedené a vyzval ho, ať váží slova. Premiérovo stanovisko k paktu podpořil prezident Václav Klaus i nejmenší koaliční strana Věci veřejné.

K dohodě se v pondělí v Bruselu rozhodlo připojit 25 z 27 zemí EU, přičemž Británie svou účast odmítla už loni. Fiskální pakt předepisuje dluhovou brzdu a automatické sankce proti rozpočtovým hříšníkům.

Rozhodnutí českého státu překvapilo evropské politiky i zahraniční tisk.

Sobotka: Nečas je zbabělec

Nečas ale podle svých slov jednal v souladu s mandátem, který mu dala vláda pro účast na vrcholné schůzce. Zahraničněpolitický konflikt rozdělil i českou levici, ČSSD Nečasovi vyčetla špatné strategické rozhodnutí a zbabělý a nesrozumitelný postoj, KSČM ho naopak podpořila.

Jednou z příčin, proč se ČR k dohodě nepřipojila, je podle Nečase to, že není vyjasněno, jakým způsobem by se pakt v Česku ratifikoval. K podpisu potřebuje premiér mimo jiné zmocnění prezidenta, jehož podpis je pak třeba i k dokončení ratifikace.

Jenže Klaus, který je znám kritickým postojem k EU, už deklaroval, že se pod tuto smlouvu nepřipojí. Dohoda je podle Klause dalším krokem k likvidaci suverenity evropských zemí. Prezident proto míní, že Nečas by se neměl nechat zviklat a účast v paktu dále odmítat.

Nečas totiž večer po summitu nevyloučil, že by se ČR k paktu mohla nakonec ještě přidat. Podle Schwarzenberga to tak Nečas možná jen "dělá napínavé, aby se prokázal jako veliký borec", a ČR se nakonec ke smlouvě o rozpočtové kázni zemí eurozóny v březnu připojí.

Německo už avizovalo, že se bude snažit přesvědčit ČR a Británii, aby se k paktu pro posílení rozpočtové disciplíny v Evropské unii připojily.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist