Švýcarští vyšetřovatelé jsou údajně přesvědčeni, že část z 12 miliard korun vyvedených z Mostecké uhelné společnosti (MUS), konkrétně tři miliony eur (přes 75 milionů Kč), získaly společnosti napojené na uprchlého podnikatele Tomáše Pitra.

Česká televize (ČT) o tom v pátek informovala s odvoláním na dokument švýcarské prokuratury. Vyšetřovatelé Česko požádali o provedení domovních prohlídek u jednoho z Pitrových advokátů a ve firmách, které Pitr dříve ovládal. Pitr je stále ve švýcarské vazbě.

Švýcarský soud poslal dokument českým úřadům v listopadu 2010, nedlouho po Pitrově zatčení. Podle dokumentu peníze získala firma Marila Invest zastupovaná Pitrovým advokátem Robertem Ostrčilem. Peníze k ní doputovaly přes firmu Antinary Anstal, kde Ostrčil podle Švýcarů také figuroval.

"Norbert Ostrčil je klíčovou osobou v souvislosti s vyšetřovanou skutkovou podstatou trestné činnosti," znělo tehdy vyjádření švýcarského soudu. "Pokud by to tak bylo, tak by to bylo překvapivé. Nemám takovou informaci, že by to tak mělo být," uvedl pro Českou televizi Ostrčil.

Prohlídka u Pitrova advokáta

Švýcaři prý požádali o provedení domovních firem nejen u advokáta Ostrčila, ale také ve firmě Marila Invest a ve firmě Bohemia dopravní, která sídlí v domě, před kterým byl zavražděn údajný šéf podsvětí František Mrázek. "Tyhle spojitosti také nemůžeme komentovat, hlavně s ohledem na spolupráci se švýcarskou stranou," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Iva Vojtková. "Nevidím důvod, proč by u mě měla být domovní prohlídka," dodal Ostrčil.

Ostrčil prý ČT mimo záznam řekl, že o původu peněz neví a že firma Marila Invest neměla s MUS nikdy nic společného. Podle obchodního rejstříku v této společnosti kromě Ostrčila figuroval i Pitrův společník Jiří Syrovátka a později i Pitrův bodygaurd Pavel Šrytr.

Pitra odsoudil Vrchní soud v Praze v roce 2006 za daňové delikty z roku 1994 na pět let do vězení. Pitr se ale vyhnul nástupu do vězení útěkem do zahraničí, předloni byl ve Svatém Mořici zatčen. O jeho vydání do Česka rozhodl na konci září pravomocně tamní nejvyšší federální soud. Pitr ovšem ve Švýcarsku požádal o azyl, prý kvůli obavě o život a podjatosti české justice. Jeho žádost sice již koncem října zamítl švýcarský Federální úřad pro migraci, proti rozhodnutí ale bylo možné odvolání k soudu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist