Protikorupční policie zahájila trestní řízení kvůli postupu českého státu v souvislosti s dotazy Švýcarska, zda se ČR připojí k tamnímu trestnímu řízení týkajícímu se kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Kriminalisté prověřují postup odpovědných lidí pro podezření z trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Uvedl to mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej. Dodal, že obviněn zatím nikdo nebyl.

Podaná trestní oznámení kritizují hlavně to, že Česko včas nevzneslo nárok na náhradu škody. Ve Švýcarsku bylo zablokováno v přepočtu přes 12 miliard korun.

Marné švýcarské dotazy

Švýcarsko se České republiky již od první poloviny roku 2010 dotazovalo, zda se hodlá připojit k trestnímu řízení jako poškozená strana s nárokem na náhradu škody. Na dotazy však nikdo delší dobu nezareagoval.

Švýcaři přitom tvrdí, že Česko v souvislosti s obchody s akciemi MUS přišlo o miliardy. Stát nyní hledá cestu, jak se domoci zablokovaných peněz. Situaci ovšem komplikuje to, že Česko začalo jednat až poté, co švýcarská prokuratura loni v říjnu kauzu předala soudu.

Policie zahájila úkony trestního řízení poté, co několik dnů vyhodnocovala a analyzovala trestní oznámení, jež kvůli postupu státu padla. Kriminalisté mají k dispozici i závěry vnitřní kontroly Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ), kterou provedl šéf VSZ Stanislav Mečl.

Ibehej nechtěl upřesnit, koho konkrétně se prověřování týká. Tedy zda postupu žalobců z VSZ, ministerstva financí, nebo obou.

Kárné žaloby na státní zástupce

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) již podal kárné žaloby na bývalého pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu, náměstka Libora Grygárka, Ladislava Letka, jenž kauzu MUS dozoroval, a Marcelu Kratochvílovou, která již byla v souvislosti s kauzou sesazena z vedení odboru závažné hospodářské a finanční kriminality.

Ministr státním zástupcům vytýká především průtahy, část z nich označil za účelové.

Pospíšil v této souvislosti minulý týden zmínil především údajnou nečinnost VSZ v souvislosti s dotazem Švýcarska, zda se Česká republika hodlá připojit k tamnímu trestnímu řízení. VSZ podle Pospíšila o dotazu vědělo nejméně od roku 2010 a mělo se obrátit na ministerstvo financí, které se jako jediné mohlo za ČR k řízení připojit, o čemž VSZ vědělo. Žalobci tak ale podle ministra neučinili.

Mizerná komunikace mezi úřady

Od roku 2011 pak prý VSZ nebylo v komunikaci s ministerstvem financí schopné dostatečně jasně upřesnit skutek, o který šlo, aby mohl úřad "hovořit o konkrétní škodě". O žalobách bude rozhodovat kárný senát, který má podle Pospíšila mimo jiné odpovědět na otázku, zda pochybila justice, nebo MF. Rampula, Grygárek a Letko jakékoli pochybení odmítli.

Praní špinavých peněz

Česká policie se kauzou MUS zabývá dlouhá léta, žádné obvinění však dosud nepadlo. Švýcaři otevřeli vyšetřování souvislostí obchodů s akciemi MUS v roce 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze.

Švýcarská prokuratura případ předala soudu loni v říjnu. Významná část majetku MUS byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a zde "vyprána". Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa nebo podvod.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist