Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) musí dál řešit spor mezi státními zástupci. Městský soud v Praze totiž zrušil odvolání bývalého pražského vrchního zástupce Vlastimila Rampuly z funkce.

"Je to velmi pozitivní informace, protože bylo vyhověno mé správní žalobě. Tímto rozhodnutím se opět obnovuje moje funkce vrchního státního zástupce v Praze," řekl České televizi Rampula.

Teoreticky by se tak mohl v pondělí okamžitě do funkce vrátit. "Stanislav Mečl bude muset kancelář opustit a vrátí se do ní pan Rampula," uvedl Jiří pospíšil v Událostech komentářích.

"Potvrzuji, že Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí ministra spravedlnosti o odvolání Vlastimila Rampuly z funkce vrchního státního zástupce v Praze," řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková. Verdikt podle ní nabude právní moci ve chvíli, kdy ho Rampula dostane.

Pospíšil může proti rozhodnutí podat do dvou týdnů od doručení kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta však nemá odkladný účinek.

V čele státního zastupitelství Rampulu vystřídal Stanislav Mečl. Ten zatím nechtěl úspěch svého předchůdce komentovat.

Nevyřešené kauzy

Mostecká uhelná společnost (MUS)

Státní zastupitelství mělo vyšetřit podezření že při privatizaci MUS byly přes její vedení nelegálně vyvedlo peníze a vypralo ve Švýcarsku peníze. Švýcaři začali celou věc prošetřovat a zablokovali kvůli tomu přes 12 miliard korun na účtech tamějších bank. Rampula se stal terčem kritiky za špatnou komunikaci se švýcarskou prokuraturou.

Investiční a poštovní banka (IPB)

Vláda, které IPB původně patřila, prodala svůj podíl v bance japonské společnosti Nomura. Téměř polovina akcií odtekla pak skrz dceřinou společnost na Kajmanské ostrovy, což odporovalo českým zákonům. 16. června 2000 pak banka zkrachovala. Ani tuto kauzu státní zastupitelstí pod vedením Rampuly nedovedlo do konce.

"Vyčkám na doručení a na to, jestli pan ministr nepodá kasační stížnost," řekl Mečl.

Pospíšil podá stížnost

I když verdikt nabude právní moci ve chvíli, kdy jej Rampula dostane do ruky, jeho návrat může ještě pozastavit Nejvyšší správní soud. V případě, kdy dostane kasační stížnost, může rozhodnout o odkladu vykonatelnosti do definitivního rozhodnutí.

"Musely by to být ale závažné důvody, například že rozhodnutí bylo zrušeno z formálních důvodů," podotkl Mečl.

Sám Pospíšil podle svých slov zřejmě kasační stížnost podá.  "Musíme pokračovat, nesmíme vzdát naši snahu o personální očistu Vrchního státního zastupitelství v Praze,"řekl ministr s tím, že jakmile dostane verdikt, sejde se s Nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a proberou další postup.

Státní zastupitelství pod vedením Rampuly se stalo terčem kritiky za to, že se během jeho působení nevyřešila žádná ze závažných korupčních kauz, ať už šlo o tunelování Mostecké uhelné nebo Investiční a poštovní banky (IPB).

Ministr Pospíšil pražského vrchního státního zástupce nakonec v říjnu loňského roku odvolal právě kvůli IPB. Podle ministra své podřízené dal pokyn, aby se neodvolala v kauze tunelování IPB.

Peake se obává o důvěryhodnost ministerstva

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake z Věcí veřejných uvedla, že ministerstvo od počátku upozorňovala, že se při výměně na místě pražského vrchního státního zástupce pohybuje za hranou zákona.

"Teď mohu jen doufat, že kroky nového vedení vrchního státního zastupitelství, včetně vyšetřování korupce, nebudou touto chybou ministerstva spravedlnosti znevěrohodněny," dodala.

Mečl odvolal ředitelku

Stanislav Mečl po nástupu  do čela úřadu okamžitě odvolal ředitelku odboru závažné hospodářské trestné činnosti Marcelu Kratochvílovou, pod niž vyšetřování Mostecké uhelné a především komunikace se švýcarskými úřady spadaly.

„Nese svůj díl odpovědnosti za průběh vyřizování právní pomoci,“ řekl Mečl. „Postup měl být mnohem pružnější a efektivnější,“ dodal.

Prověrka se dotkla i zástupce Kratochvílové Ladislava Letka – a opět s odkazem na laxní průběh vyřizování právní pomoci, kdy Švýcarsko rok a půl bezúspěšně urgovalo, ať se Češi připojí jako poškození do trestního řízení.