Obvodní soud pro Prahu 5 udělil bývalému řediteli Galerie Středočeského kraje (GASK) Janu Třeštíkovi čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na 1,5 roku. Muž se podle obžaloby pokusil nelegálně vyvézt Picassův obraz Sedící žena.

Údajně vyhotovil osvědčení k jeho vývozu do zahraničí, aniž k tomu měl z pozice ředitele GASK pravomoc. Třeštík vinu odmítá. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i Třeštík si ponechali lhůtu na možné odvolání.

Muž si stojí za tím, že nevěděl o tom, že nemá oprávnění k vydání osvědčení. "Trvám na tom, že žádný úmysl cokoli porušit tam nebyl. A to je klíčová věc celého případu," prohlásil po skončení jednání Třeštík. O dalším postupu se prý poradí s právníkem.

Žaloba viní Třeštíka z porušení památkového zákona. Obraz je totiž kulturní památkou a osvědčení k jeho vývozu mohou vydat jen Národní galerie a Moravská galerie v Brně. Podle státní zástupkyně Zuzany Čapkové muž jednal úmyslně, v rámci své funkce porušil povolením svou povinnost a mohl porušit i obecný zájem.

Třeštík se u soudu hájil zejména tím, že měl za to, že osvědčení vydat může. Dříve totiž podle něj tento dokument mohly vydávat i regionální galerie. Nevěděl prý také, že obraz je kulturní památkou; majitel díla mu měl opakovaně sdělit, že obraz památkou není.

Soudce Jan Šott s tím částečně souhlasil. Třeštík podle něj porušil předpisy o oběhu zboží ve styku s cizinou. Vydal totiž osvědčení k vývozu obrazu, podepsal ho a dal na něj razítko. Neprokázalo se, že by věděl o tom, že k tomu nemá oprávnění. Ve smlouvě totiž o kulturní památce nebyla zmínka.

Obraz Sedící žena patří firmě Interpoint, jejímž jednatelem je Drahoš Lustig. Firma jej koupila před devíti lety a měla jej v trezoru. Lustig uvedl, že cílem vývozu bylo obraz propagovat a že si k tomu vybral GASK.

Podle soudce byla však Lustigova výpověď značně nevěrohodná. "Uvedl, že v zahraničí nechtěl obraz prodat, ale pár měsíců před tím, nabídla firma České republice dílo v rámci jejího předkupního práva ke koupi," zaznělo při líčení.

Šott zmínil, že by se měla policie zabývat právě tím, co dělal Lustig. Státní zástupkyně po jednání uvedla, že dá v tomto smyslu policistům podnět.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist