Pochod k Pražskému hradu ukončil čtvrteční protestu proti podpisu dohody ACTA. Kvůli mrazivému počasí na Klárov dorazilo asi pět stovek lidí s pirátskými vlajkami i v maskách. Setkání si užily i jako happening, byť při něm museli neustále podupávat a poskakovat.

Například na digitální gilotině organizátoři symbolicky popravili poslance ČSSD Zdeňka Škromacha za porušení duševního dědictví. A to i přesto, že demonstrantům slíbil, že se ve sněmovně pokusí dohodu zablokovat.

TWITTER

Reportáž ze shromáždění můžete sledovat také na Twitteru IHNED.cz

„Protestuju, aby nezrušili stránku Uložto, protože je to úžasná stránka. Vím, že je to sice pirátství, ale je to lepší než si kupovat film za čtyři stovky,“ říká dvanáctiletý Kristián Kašpar.

Jiným spíš vadí omezení internetu a zneužitelnost dohody. „Protestuju proti jakémukoliv omezování internetu,“ říká Jaroslav v masce Guye Fawkese, která je v současnosti symbolem hackerské skupiny Anonymous.

Mezi protestující dorazili i někteří poslanci. Viktor Paggio z Věcí veřejných si dokonce vysloužil mohutný aplaus, když řekl, že dohodu ve sněmovně rozhodně nepodpoří.

Před svým projevem museli poslanci projít takzvaným skenerem, který měl odhalit, zda u sebe nemají pirátský program, hru nebo film. Právě u Škromacha organizátoři v mobilu "kradené duševní dědictví" naoko objevili. A ztrestali ho symbolickou popravou na digitální gilotině.

Sněmovna opět bez stránek

Česko se k mezinárodní dohodě ACTA připojilo s dalšími 21 zeměmi Evropské unie minulý týden. Odpůrci smlouvě vyčítají, že významným způsobem omezí svobodu internetu.

Ve chvíli, kdy demonstrace začala, počítačoví piráti znovu napadli webové stránky Poslanecké sněmovny. Od té chvíle jsou nedostupné.

 

Kvůli podpisu dohody internetoví aktivisté hned minulý týden zablokovali web vlády a Ochranného svazu autorského (OSA) a začali organizovat demonstrace. Ve středu pak odpůrci smlouvy soustředěným útokem dosáhli odpojení internetových stránek Poslanecké sněmovny, ve čtvrtek zablokovali web ODS.

"Až do události s webem ODS neměly takzvané útoky s hackerstvím nic společného," tvrdí obchodní ředitel firmy Macron Software Tomáš Novák.

Dohodu ještě neschválil parlament

S ním souhlasí i šéfredaktor internetového časopisu o informační společnosti Ikaros Jan Rylich. "Nicméně pokud hovoříme o případech webu Úřadu vlády či sněmovny, tam ve skutečnosti šlo jen o přetížení serverů, které mohou organizovat běžní lidé s nějakou základní počítačovou gramotností," dodal.

Poslanecká sněmovna se proti útokům počítačových pirátů, kteří jejich stránky ve čtvrtek v poledne opět zablokovali, obrnila trpělivostí.

"Vzhledem k tomu, že útok hackerů na stránky Poslanecké sněmovny pokračuje, byl z bezpečnostních důvodů opět odpojen vnější přístup ke sněmovnímu internetu," řekl Roman Žamboch z tiskového odboru sněmovny. Vnitřní síť včetně intranetu podle něj ale funguje dál.

Dohoda začne v českém právu platit teprve poté, co ji ratifikuje parlament. Z vládních stran svůj rezervovaný postoj ke kritizované smlouvě vyjádřila TOP 09. Bouřlivé jednání ve výborech a na plénu ji zřejmě čeká i v Evropském parlamentu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist