Internetové stránky poslanecké sněmovny ve středu v podvečer napadli hackeři, uživatelé se kvůli tomu na web nemohli připojit. Informaci zveřejnil server Aktuálně.cz, potvrdil ji také ředitel tiskového odboru sněmovny Roman Žamboch.

Napadení sněmovních stránek má podobný scénář jako nedávný útok na webový portál vlády.

Webové stránky zablokovalo četné připojování. "Web je nepřístupný zhruba od 17:00, přístup byl odpojen kvůli bezpečnosti. Znovu se obnoví, až útok skončí," řekl Žamboch. Útok podle něj nijak nepoškodil data, síť je zabezpečena.

"Čekali jsme to až zítra (ve čtvrtek). Útok vypadá stejně jako ten nedávný na webové stránky úřadu vlády," uvedli podle Aktuálně.cz pracovníci IT oddělení sněmovny.

"Odblokovali jsme webové rozhraní, takže zaměstnanci a poslanci dál můžou využívat intranetový systém sněmovny, vnější uživatelé ale ne," vysvětlili.

Podstatou útoku je podle nich masivní počet požadavků na připojení na webový portál sněmovny.

Napadání webů jejich zahlcením při připojování je podle odborníků poměrně snadný způsob, jak návštěvníkům stránek znemožnit jejich prohlížení. Nepředstavuje ale ohrožení pro data uložená na serverech.

Terčem útoku má být i web ODS

Potíže s přihlášením vznikly minulý čtvrtek v podvečer i na webových stránkách české vlády. Důvodem bylo podle mluvčího vlády účelové přetížení serveru. Podle neoficiálních informací z internetu stál za přetížením vládního webu útok hackerů.

Ve středu se objevily informace, že ve čtvrtek se cílem podobných útoků stane web ODS, případně dalších politických stran.

Útoky hackerů, které se odehrávají i v dalších zemích, souvisí s protesty proti smlouvě ACTA, jež má chránit duševní vlastnictví na internetu. Podle kritiků ale může vést k cenzuře internetu a omezování svobody jeho uživatelů.