V okolí Prahy, Brna a Havlíčkova Brodu popraskaly ve středu ráno vlivem mrazu na několika tratích koleje, provoz na nich musel být částečně přerušen. Počasí komplikuje situaci také řidičům, a to především ve vyšších polohách.

Komplikace způsobené nízkými teplotami oznámily České dráhy (ČD) na tratích mezi pražským Smíchovem a Radotínem, a také z Lysé nad Labem do Staré Boleslavi.

Neodolaly ani koleje v Brně - Chrlicích, v brněnské Slatině, a mezi Havlíčkovým Brodem a Pohledem. Technické problémy zapříčinily omezení dopravy i v úseku mezi Kutnou Horu a Čáslaví.

Ze Staré Boleslavi už byl provoz obnoven po sedmé hodině. Na trati z Radotína jezdí vlaky od osmi hodin s tím, že předtím část osobních vlaků vůbec nevyjela. V Brně - Chrlicích podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally poškozená kolej neovlivnila provoz, stejně jako u Havlíčkova Brodu. Ve Slatině cestující přepravovaly autobusy.

"Všechny tratě se podařilo zprovoznit, někde není průjezdná jen jedna kolej. Nasadili jsme zálohy, které reagují na situaci," řekl IHNED.cz mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Řidiči musí dát pozor na sněhu

Na některých vedlejších silnicích v Libereckém kraji nadále zůstává zledovatělý sníh. Na řadě míst regionu navíc může jízdu zkomplikovat mlha. Zledovatělý sníh s posypem zůstává na silnicích druhé a třetí třídy v západních Krkonoších a v Jizerských horách. Například na Jablonecku by ale motoristé měli být při jízdě opatrní na všech silnicích.

Na cestách ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje leží vrstva uježděného sněhu, která dosahuje v Krkonoších až 15 centimetrů. Kvůli sněhovým jazykům a závějím je uzavřena silnice 310/II u obce Sedloňov na Rychnovsku.

V Karlovarském kraji jsou silnice sice převážně holé, místy však na nich zůstává ležet zmrzlý sníh. Vytvářejí se proto nebezpečná a kluzká místa. I komunikace bez sněhu mohou místy klouzat a řidiči by měli věnovat jízdě zvýšenou pozornost.