Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Je čtvrtek 19. ledna, těsně před devátou ranní. S redakční fabií se blížíme k luxusní vile lobbisty Romana Janouška (43) v Praze-Podolí. Na chvíli přibrzďujeme. Před domem stojí stříbrný mercedes a Janouškův osobní řidič. Boční brankou svižným krokem vychází pán domu v doprovodu dvou žen. Všichni nastupují do vozu, a než se nadějeme, mizí neznámo kam.

To, že jsme šedou eminenci české politiky, v minulých letech napojenou na někdejšího pražského primátora Pavla Béma, na okamžik spatřili, je vlastně štěstí. Novinářům se tento muž, přáteli přezdívaný Romeš, zásadně vyhýbá a i několikeré žádosti týdeníku Ekonom o rozhovor zatím vždy končily bez odpovědi. Ani tentokrát na náš telefonát a esemesku nereaguje. "Pan doktor tady není a nevím, kdy bude," opakuje Janouškova asistentka z kanceláře v obchodním a administrativním centru Myšák již nacvičenou "mantru".

Diplomová i rigorózní práce jsou tajné

Ovšem i tato zdánlivě nic neříkající reakce obsahuje jednu informaci, která u mnohých vyvolává údiv. "Jestli je Janoušek něčeho doktor, tak já tady padnu pod stůl," nevěří jeden z pražských podnikatelů, který se s lobbistou stýká. Vzpomíná na léta, kdy se nynější bohatý byznysmen s kontem ve Švýcarsku, vlastnící podle výpovědí kolegů-lobbistů třeba i luxusní jachtu a dům v Chorvatsku, živil jako číšník.

Padnout pod stůl by ale měl, protože Janoušek doktorem skutečně je, byť třeba v českém obchodním rejstříku se s titulem nikde nevyskytuje. Ale z katastru nemovitostí lze zjistit, že jako vlastník stavebního pozemku pod zmíněnou vilou v Podolí používá titul JUDr. Jak týdeník Ekonom vypátral, získal ho v roce 2003 na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Na přímý dotaz to potvrdil i současný děkan fakulty Aleš Gerloch.

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se