Úřednice pražského magistrátu, která způsobila vyhlášení exekuce na majetek hlavního města, přišla v úterý o místo.

Zaměstnankyni odboru správy, evidence a využití majetku magistrát potrestal za to, že zapomněla uhradit jeho dluh bytovému družstvu v Praze 6.

Dlužnou částku ve výši 205 942 korun vedení města zaplatilo už v pondělí. Exekuce na majetek Prahy tak byla zastavena.

"Pracovní poměr s úřednicí byl ukončen pro porušení pracovních povinností," oznámil primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Město se podle něj nyní bude snažit najít "lepší mechanismy, jak podobné věci do budoucna zabránit". Ředitel magistrátu Martin Trnka má proto do měsíce zpracovat návrhy možné formy vícestupňové kontroly plateb.

Směšný příběh o exekuci

S nařízením exekuce na majetek města se magistrát potýká od konce uplynulého týdne. Praha nesměla nakládat například s Karlovým mostem ani se Staroměstským náměstím i se sochou mistra Jana Husa.

Bohuslav Svoboda označil celé exekuční řízení za směšný příběh. Zveřejnění kauzy v médiích spojuje s blížící se volbou předsedy pražské ODS, na jehož post bude kandidovat. Volba je naplánována na příští pondělí.

Hlavní město podle primátora prodalo v roce 2002 Bytovému družstvu U Šárky byty s tím, že družstvo převezme i veškeré dluhy včetně dluhů za neplatiče. Družstvo se proti dohodě ohradilo a obrátilo se na soudy, které rozhodly v jeho prospěch.

Dlužná částka podle Svobody činila 163 306 korun, s připočtením dalších nákladů a poplatků za exekuci se dluh vyšplhal na 205 942 korun.

Zastavení řízení bylo již zasláno na katastr nemovitostí, který by měl nyní vymazat záznam o exekuci ze svého registru.

Primátor navíc předpokládá, že část peněz se Praze vrátí, protože město částku uhradilo obratem, a tudíž by se měla snížit odměna pro exekutora.

Praha exekuci čelila také vloni v dubnu. Obvodní soud pro Prahu 1 tehdy nařídil exekuci majetku magistrátu kvůli tomu, že úřad neodpověděl na žádost Jakuba Sedláčka o informaci.

Sedláček žádal magistrát o zveřejnění interního auditu na odboru dopravy, který prověřil systém přidělování registračních značek motorovým vozidlům. Úřad ale odmítl poskytnout kompletní znění materiálu a poslal Sedláčkovi pouze výtah z dokumentu.

Omezení moci exekutorů

Některým nekalým exekutorským praktikám zabraňují legislativní omezení.

"Dnes už není možné, aby někdo nezaplatil jízdné a přišel o nemovitost. Zavedli jsme do zákona takzvaný princip přiměřenosti, kdy exekutor může zabavovat a prodávat jen majetek odpovídající výši dluhu," uvedl ministr spravedlnost Jiří Pospíšil pro server iDnes.cz.

Nečasova vláda se dokonce chystá omezit pravomoce exekutorů ještě víc. V budoucnu by měl postup exekutorů usměrnit například plánovaný pokles výše odměny pro exekutora. Dlužník navíc bude muset být informován o existenci dluhu ještě před tím, než dojde k žalobě.

Další legislativní změna se bude týkat podvodů při dražbách, ve kterých někteří exekutoři prodávají zabavený majetek úmyslně pod cenou. Vláda chce těmto praktikám zabránit tím, že výsledek dražby i s cenou se bude zveřejňovat na internetu. V dvoutýdenní lhůtě navíc bude moci kdokoliv nabídnout vyšší částku a majetek získat.