Zatčený bývalý manažer Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michal Hala, kterého před Vánoci zatkli detektivové kvůli podezření z mnohamilionových úplatků při lukrativních pronájmech dálničních odpočívadel, zřejmě vyplácel vlivné lidi.

Policie během domovních prohlídek našla mimo jiné seznam příjemců černých peněz, který si Hala pro svou potřebu vedl.

O novém posunu v případu informoval deník Právo, odvolává se ale pouze na anonymní zdroje.

Samotný dokument, který měl podle deníku Hala velmi pečlivě ukrytý, je nyní u policie přísně střežen tak, aby se k němu nikdo nepovolaný nedostal. Vyšetřovatel případu ho zamkl do trezoru. Koho z vlivných politických hráčů měl Hala vyplácet a kde měly peníze skončit, tak zůstává nejasné.

Pokud by byl seznam ověřen a zveřejněn, mohlo by to otřást politickou scénou, protože podle informací Práva jsou na něm i jména lidí spojených s financováním politických stran.

Sobotka: Ostuda pro ČSSD

Hala, který je vazbě, patří do jihomoravské organizace ČSSD. Po svém zatčení má ale členství ve straně od ledna pozastavené.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil už dříve Halovo obvinění z korupce za ostudu pro stranu a v pátek vyzval policii, ať případ důkladně prošetří s tím, že sociální demokraté vyznávají princip "padni, komu padni". 

"Věříme, že všechny důkazy a dokumenty budou řádně zajištěny pro potřeby probíhajícího trestního řízení," poznamenal Sobotka. ČSSD podle něj o vyšetřování nemá žádné informace.

Finanční boss Tvrdík

V sociální demokracii se o finanční záležitosti strany staral mimo jiné bývalý volební manažer Jaroslav Tvrdík.

Hala z pozice vrchního ředitele ŘSD kontroloval miliardové finanční toky na výstavbu a opravy státních silnic. V jihomoravské organizaci ČSSD začínal koncem 90. let jako mluvčí.

Kromě Haly zatkli detektivové z protikorupční policie jen několik dnů před Vánoci i někdejšího ředitele ŘSD Petra Laušmana nebo podnikového právníka Roberta Wolfa. Viní je z toho, že soukromé firmě zařídili za úplatky lukrativní pronájem některých dálničních odpočívadel, čímž měli připravit stát až o 264 milionů korun.

Názor Jindřicha Šídla

Můžeme být skutečně blízko tajemství všech těch volebních kampaní, které už dvacet let stojí oficiálně tak 100 milionů korun, i když i necvičené oko pozná, že to nejspíš nemůže sedět tak o 200 milionů.

Celý text komentátora Jindřicha Šídla ZDE

Kromě seznamu vyplácených vlivných lidí, který si podle všeho Hala vedl, policie při domovních prohlídkách u obviněných nalezla i několik milionů korun v hotovosti a také hodnotné směnky.

Úplatek: Luxusní byt na horách

Policie je navíc přesvědčena o tom, že za uzavření příslušných smluv o pronájmech lukrativních pozemků zajistil majitel soukromé společnosti více než desetimilionový úplatek ve směnkách a také vlastnická práva k bytu v Krkonoších za zhruba 1,7 milionu korun. Jak začátkem ledna informovaly HN, jde o byt v Harrachově a vlastní jej manželka bývalého šéfa ŘSD Petra Laušmana.

Související