Tisíce svíček, které lidé na různých místech zapalovali na památku prezidenta Václava Havla, se změní ve voskovou sochu ve tvaru srdce. Její odlévání začne o víkendu v kulturním centru Trafačka v pražských Vysočanech.

Výtvarníci Roman Švejda a Lukáš Gavlovský, autoři nápadu, nyní shánějí dobrovolníky, kteří jim s prací pomohou.

"Podařilo se zajistit svíčky nejen v Praze, ale v řadě dalších měst. V nadsázce této iniciativě říkáme národ sobě," poznamenal Švejda.

Jen z pražského Václavského náměstí úklidová četa odvezla 20 velkých pytlů svíček.

"V materiálu, který se jednou stane odpadem, vidím mnoho světů. Jsou v něm nainvestovány představy lidí o slušné společnosti, je do něj zamodlena naděje, že je možné jednat podle nejlepšího svědomí a netratit na tom, naděje, že všechno, co je politické, nemusí být špinavé a zanesené neprůhlednou vrstvou divných zájmů," vysvětlil Lukáš Gavlovský, proč se k výrobě díla rozhodl použít právě vyhořelé svíčky.

Výtvarník zpočátku uvažoval také o tom, že by do vosku zalil některé ze vzpomínkových předmětů, které lidé na Václavské náměstí přinesli. Radnice Prahy 1 byla ale spíš pro čistě voskové dílo.

Vosk je nyní nutné dostat ven z plastových obalů svíček. Právě na tuto práci hledají umělci na svých webových stránkách a na Facebooku dobrovolníky.

 

Uvítají ale i jinou podporu – peníze, technické vybavení či pomoc s dopravou. "Vstříc nám vyšla například Trafačka v pražských Vysočanech, která poskytla prostor, a zajistila nám tak zázemí," uvedl Švejda.

Práce na plastice začne o víkendu 21. a 22. ledna. Dopraven sem bude také vosk z Plzně a Brna, kde studenti naplánovali podobné akce. "Vosk z těchto měst se smísí s ostatním materiálem. Následně se bude srdce odlévat do připravené formy," řekl Švejda.

Plastika ozdobí piazzetu Národního divadla

Vosková socha by měla být od 9. února do 10. dubna umístěna na piazzetě Národního divadla. Její další osud výtvarníci stále řeší. Umístění objektu by podle nich mělo odpovídat celonárodnímu charakteru akce, mělo by být maximálně přístupné veřejnosti, zároveň však musí splňovat některá technická a klimatická kritéria.

"Plastika bude možná přetavena v jiný objekt, možná bude vosk rozdán, možná se najde příhodné místo, kde může být dílo vystaveno dlouhodobě," poznamenal Švejda.

Záměr odlít voskovou plastiku umělci oznámili poté, co úřady začaly uklízet pietní místa, která spontánně vznikla po smrti Václava Havla. Prezident zemřel 18. prosince loňského roku na své chalupě na Hrádečku.