Policisté v pondělí navrhli postavit před soud předsedu poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bártu, viní ho z podplácení.

Navrhli zároveň obžalovat nezařazeného poslance Jaroslava Škárku (dříve také VV) kvůli podezření z přijetí úplatku. Bárta se podle policie snažil uplatit své tehdejší spolustraníky Škárku a Kristýnu Kočí. Škárka pak údajně část peněz použil.

"Spis s návrhem na podání obžaloby jsme obdrželi. Státní zástupkyně ho prostuduje a o dalším postupu rozhodne do konce ledna," řekla mluvčí pražského městského zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Bártovi hrozí podle původního obvinění až šestileté vězení, Škárkovi až tříletý trest nebo zákaz činnosti.

Předseda poslanců VV dal podle výpovědí svých bývalých spolustraníků poslankyni Kočí půl milionu korun, ve Škárkově případě šlo o 170 tisíc korun. Škárka počátkem dubna řekl, že od září měsíčně dostával 55 tisíc korun za loajalitu. Spolu s Kočí byli následně ze strany vyloučeni.

Kriminalisté Bártu obvinili již v září, přibližně ve stejnou dobu si obvinění vyslechl i Škárka.

O vydání Bárty a Škárky k trestnímu stíhání rozhodla sněmovna. Bárta od počátku tvrdí, že je nevinen. Svým kolegům prý peníze půjčil. Škárka zase poukazuje na to, že policisty sám upozornil na to, že jednu bankovku rozměnil.

Některá média před několika dny zveřejnila informace z tajně pořízeného rozhovoru, ve kterém Škárka přiznává, že se proti Bártovi postavil, aby vyvolal puč uvnitř nejmenší vládní strany a napomohl jejímu konci v koalici.

Bárta žádá prošetření nahrávky

V další části rozhovoru Škárka nabízí jinému řečníkovi peníze za diskreditující informace o Bártovi. Předseda poslanců VV následně uvedl, že by se policie měla tvrzeními Škárky zabývat.

Škárka pak v tiskovém prohlášení označil nahrávku za podvrh. "V médiích zveřejněné věty jsou vytrženy z kontextu a nedávají pravdivý obraz o celé schůzce. Policie nahrávku pro nedůvěryhodnost svědka ze spisu vyřadila," napsal Škárka. Navíc Bártu obvinil, že nahrávku sám vypustil.

V souvislosti s Věcmi veřejnými se v minulosti objevilo více tajně pořízených nahrávek. Některé z nich popisovaly praktiky na poradách VV, jiné líčily pozadí stranického puče, který se měl stát loni na jaře. Kromě Škárky se tehdy objevovalo také jméno poslankyně Kočí, která také ve svém bytě objevila nahrávací zařízení.

Detektory Kočí nevěřily

Kočí také jako jediná z trojice souhlasila s výslechem na detektoru lži, Bárta a Škárka to odmítli. Podle informací serveru Aktuálně.cz přístroje vyhodnotily jako lež její odpovědi na 18 z 96 otázek. O pravdivosti dalších osmatřiceti odpovědí měly pochybnost.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej znovu odmítl dřívější tvrzení, že policie případ protahovala. Kauzou se sice nejprve zabýval odbor daní, bylo to však prý proto, že z původního trestního oznámení nevyplývalo, že by šlo o korupci. Jakmile policisté zjistili, že jde o podezření z podplácení, převzal případ protikorupční odbor.

Související