Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby si ženy s vadnými prsními implantáty PIP daly tyto implantáty odstranit. Pokud operaci podstupovat nechtějí, mají chodit na pravidelné kontroly. V pátek to řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Kdo operaci zaplatí, se podle Sršně bude řešit v následujících týdnech.

V ČR byly implantáty PIP voperovány ze zdravotních i kosmetických důvodů 2 000 žen. Český lékový ústav dostal jedno hlášení "nežádoucí příhody".

"Ministerstvo respektuje doporučení odborných společností, aby si ženy nechaly vadné implantáty z Francie odstranit. Kdo tuto operaci zaplatí, se bude řešit v následujících týdnech za účasti zdravotních pojišťoven," řekl Vlastimil Sršeň.

Doporučení odborných společností platí pro všechny pacientky, ať dostaly prsní náhradu PIP ze zdravotních nebo kosmetických důvodů.

Celkem bylo v ČR voperováno 3 000 implantátů 2 000 žen, některé potřebovaly náhradu či zvětšení jen jednoho prsu. Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatila v letech 2007 až 2010 tuto operaci 210 ženám.

Ženy by se podle mluvčího ministerstva měly ohledně odstranění implantátu obrátit na pracoviště, které původní operaci provedlo. Pokud již neexistuje, měly by navštívit nejbližší pracoviště plastické chirurgie.

Pokud žena podstoupila rekonstrukci prsu kvůli vrozené vadě a nechce se dát znovu operovat, zůstává v pravidelném sledování plastického chirurga.

Pokud je po rekonstrukci prsu ze zdravotních důvodů, tedy po prodělané rakovině, zůstává v péči svého onkologického pracoviště.

Ženám po kosmetických operacích ministerstvo podle mluvčího důrazně doporučuje pravidelnou každoroční kontrolu zobrazovacími metodami, ideálně ultrazvukem.

Právní i finanční otázky zatím stanovisko odborných společností neřeší, budou se podle mluvčího projednávat v následujících týdnech.

Vadné implantáty se vyráběly ve Francii

Implantáty vyráběla od roku 2001 francouzská firma Poly Implant Prothese. Francouzská asociace pro dohled nad léčivy však zjistila, že se plnily silikonovým gelem, který nesplňoval parametry pro prsní implantáty. Pevnost pouzdra navíc neodpovídá požadavkům. V důsledku toho se mohou objevovat trhliny a gel se může uvolnit do těla. Ženám tak hrozí záněty.

Francouzská asociace vloni oznámila, že se implantáty PIP stahují z trhu a přestávají se prodávat a vyvážet. Pacientkám navíc doporučila zvýšený lékařský dohled. Český distributor ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) pak okamžitě informoval zdravotnická zařízení v Česku. Implantáty se i tady stáhly.