V Česku v noci na čtvrtek výrazně zesílí vítr a zasáhne všechny kraje. Extrémně silný vichr meteorologové očekávají v Ústeckém kraji.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes informoval, že v nižších polohách dosáhne ve čtvrtek v nárazech rychlosti 75 až 110 kilometrů v hodině a na hřebenech hor až 130 kilometrů v hodině.

Pozor by si měli dát zejména řidiči, protože silné větrné poryvy mohou učinit auto neovladatelným. V souvislosti s větrem se budou ve vyšších polohách navíc tvořit sněhové jazyky a závěje. Doporučuje se proto zimní výbava. Na horách by lidé měli omezit vycházení a nevydávat se na hřebeny.

Výstraha ČHMÚ před silným větrem platí od noci na čtvrtek do noci na pátek. Varování před závějemi v polohách nad 800 metrů nad mořem je platné až do odvolání, stejně jako pro sněhové jazyky nad 600 metrů nad mořem.

V polohách pod 500 m bude pršet

Ve čtvrtek mají být podle předpovědi na celém území ČR i srážky. V polohách pod 500 metrů bude hlavně pršet a na horách budou srážky sněhové a trvalejší, může tam napadnout od deseti do 50 centimetrů sněhu.

V silném západním proudění bude během čtvrtka přecházet frontální systém a za ním do České republiky od severozápadu pronikne studený vzduch.

Na hřebenech Krkonoš je silný vítr už od pondělí a lanovka na Sněžku kvůli němu jede jen na prvním úseku do mezistanice na Růžovou horu.

Minulý měsíc hasiče nejvíce zaměstnával právě vítr. 16. prosince museli vyjíždět k 780 případům, což je trojnásobek běžného denního průměru.