V deset hodin ráno vyplul z náplavky v centru Prahy parník Vyšehrad. Kotvil vedle pontonu s desítkami tisíc květin, které přinesli lidé minulý týden k rakvi prezidenta Václava Havla. Svou pouť by měla "Havlova flotila" skončit po třídenní cestě v pondělí v Děčíně.
Za pontonem s květinami, které na nábřeží přivezlo sedm nákladních aut a dodávek, pluje loď Lužnice, na níž je Dagmar Havlová s dalšími Havlovými známými a organizátory akce.
Z metropole je vyprovodily čtyři další lodě a parníky z Pražské paroplavební společnosti. O 600 místenek na jejich palubách, které byly určeny veřejnosti, byl velký zájem. Většina lidí si pro ně přišla až ke kotvišti na Rašínově nábřeží.
Přibližný časový harmonogram květinové plavby
sobota 31.12.2011
10.00 - odjezd lodi z Rašínova nábřeží
11.00 - průjezd pod Karlovým mostem
11.30 - Štvanice
12.30 - Podbaba (Troja)
13.30 - Roztoky (Klecany)
14.30 - Dolánky (Dolany)
15.00 - Kralupy – město
15.40 - Miřejovice (Nelahozeves, Veltrusy)
16.10 - Mlčechvosty
17.30 - Hořín
18.00 - Mělník – město
neděle 1.1.2012
09.00 - Mělník – odjezd lodi
09.45 - Beřkovice
10.50 - Štětí – město
11.20 -11.30 - Štětí – Račice
12.30 - Roudnice
13.45 - České Kopisty
14.15 - Litoměřice
15.00 - Lovosice
16.00 - Ústí nad Labem - Střekov
pondělí 2.1.2012
09.00 - Ústí nad Labem – Střekov
11.00 - Děčín
"Účastí jsem velmi potěšena, zájem na mostech i v ulicích je každopádně dojemný a mě to moc těší. Poslední den v roce měli lidé určitě připravený svůj program," řekla Sabina Tančevová z Havlovy kanceláře, která se spolu s vdovou Dagmar Havlovou vezla na lodi Lužnice.
"Parníky byly naplněny, přestože si lidé nevyzvedli všechny lístky během včerejška. Dneska přišlo poměrně dost lidí na blind a dostali se na loď," dodala Tančevová.
Flotilu zdravily mohutným troubením kotvící lodě, kolemjdoucí i turisté ji pozorovali a fotili. Mnozí mávali.
Tiché odplynutí květin
S nápadem na uspořádání plavby s květinami, která by symbolicky uzavřela Havlovu životní pouť, přišli hudebník Michael Kocáb a výtvarník David Černý. Havlovu rodinu i někdejší známé a spolupracovníky dojalo množství květin, které lidé přinesli k rakvi prezidenta, a hledali způsob, jak je využít.
"Toto je takové tiché odplynutí květin, vše proběhne v tichosti, bude tomu slušet zájem i skromnost," řekl Kocáb.
Podle plánu by ponton s květinami měl během prvního dne doplout do Mělníka. 1. ledna zakotví v Ústí nad Labem, odkud odpluje až 2. ledna ráno.
Na Nový rok tak v Ústí nad Labem stihne Havlovu památku uctít nejen veřejnost, ale i představitelé města v čele s primátorem Vítem Mandíkem.
Smuteční plavbu ukončí organizátoři v Děčíně. Květiny očistí od umělých materiálů a hodí je do Labe.
O plavbu nezvyklého nákladu ale vyjádřili zájem také Němci. Podle Michaela Kocába se tedy nyní bude jednat o případném prodloužení trasy.
Plavbu uspořádaly a uhradily společnosti Prague Boats, Pražská paroplavba a Gray Line.
Ze svíček by mohla být socha
Ze dvou pietních míst na pražském Václavském náměstí byla dnes v noci odklizena většina svíček, které lidé zapalovali jako vzpomínku na Václava Havla. Další tisíce svíček, květin a vzpomínkových dopisů ale i nadále zůstaly na podstavci sochy sv. Václava a na záhonu u pomníku Jana Palacha. Z odvezených svíček by mohla být odlita vosková plastika v podobě srdce.
"Úklid proběhl bez problémů," řekl mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Z Václavského náměstí jejich pracovníci odvezli celkem 20 velkých pytlů svíček, které dohromady vážily asi 500 kilogramů.
Úklidová četa svíčky odstranila kvůli dnešním silvestrovským oslavám. Panovaly totiž obavy, aby nebyla narušena důstojnost pietního místa. Václavské náměstí se stává tradičně centrem bujarého vítání nového roku.
Smuteční květiny pro Havla poplují tři dny po Vltavě a Labi z Prahy do Děčína - čtěte ZDE
Letiště Praha vyslyšelo prosby, zaregistrovalo ochrannou známku s Havlovým jménem - čtěte ZDE
Svíčky byly převezeny do střediska Pražských služeb U Bulhara. Tam si je převezmou umělci. Výtvarník Lukáš Gavlovský (na snímku) z nich totiž plánuje vytvořit více než dvoumetrovou plastiku ve tvaru srdce.
Není zatím jasné, kam by socha měla být umístěna. Radnici Prahy 1 by se líbilo jiné místo než na Václavském náměstí. V úvahu připadá třeba odsvěcený kostel svaté Anny, takzvaná Pražská křižovatka. Gavlovský by také chtěl nápad rozšířit na další města v Česku.
Svíčky a květiny lidé nosili na různá místa v Praze i po celém Česku od neděle 18. prosince, kdy Havel zemřel. Spontánní pietní místo vzniklo také u památníku 17. listopadu na Národní třídě, u odsvěceného kostela svaté Anny, u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí či přímo u hrobky Havlovy rodiny na Vinohradském hřbitově.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist