Ve třiceti už rozhodoval o miliardách a na velkolepou oslavu svých kulatin sezval lobbisty a šéfy stavebních firem. Michal Hala, tehdy vysoký manažer Ředitelství silnic a dálnic, za večírek pro 300 hostů zaplatil tři čtvrtě milionu.

HN se nyní podařilo zjistit, že právě Hala je jedním z trojice někdejších státních úředníků, které detektivové tři dny před Vánocemi posadili do vazby kvůli podezření z mnohamilionových úplatků při lukrativních pronájmech dálničních odpočívadel.

Policisté jména zatčených tají – od minulého týdne bylo jasné jen to, že hlavním obviněným je bývalý šéf podniku Petr Laušman. Podle informací HN, potvrzených ze zdrojů z okolí Ředitelství silnic a dálnic, je kromě Haly ve vazbě také někdejší firemní právník Robert Wolf.

Další zatčení

Petr Laušman

Do roku 2007 šéf Ředitelství silnic a dálnic. Ve středu 21. prosince 2011 ho zatkli policisté v restauraci v centru Prahy - se směnkami na 15 milionů, které byly podle detektivů úplatkem za pronájmy dálničních odpočívadel. Od majitele firmy, která odpočívadla získala, dostal také byt v Krkonoších za 1,7 milionu.

Robert Wolf

Někdejší právník na Ředitelství silnic a dálnic, později vedoucí pražské pobočky. Podle policistů Wolf nevýhodné nájemní smlouvy sepisoval a je stíhaný pro porušování povinností. I kvůli němu stát údajně přišel o 264 milionů.

Zápletka, kvůli níž detektivové sebrali Laušmana v restauraci v centru Prahy, není složitá: mezi roky 2005 a 2006 hledalo ředitelství nájemce odpočívadel na dálnicích D5 a D47. Manažeři je podle policejního obvinění levně přenechali firmě, která je pak draho pronajala dál – hlavně na stavbu benzinek.

Stát prodělal stovky milionů

„Kdyby stát pronajímal tyto pozemky přímo, mohl získat až 264 milionů navíc,“ popsal mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

U Laušmana vyšetřovatelé našli minulou středu směnky za 15 milionů, mají prý dost důkazů, že šlo ve skutečnosti o úplatek. Současně s bývalým generálním ředitelem navíc zadrželi i jistého podnikatele, jehož jméno zatím není známé.

Dvaatřicetiletý Hala, dřív aktivní místopředseda Mladých sociálních demokratů, se sám postaral o to, aby se stal symbolem podezření z korupce při budování dálnic.

Opulentní narozeninová oslava

Jeho legendární narozeninový večírek na břehu Vltavy s bohatým rautem, koncerty tří kapel, neomezenou nabídkou pití, kasinem a diskotékou si totiž neplatil: ze svého dal jen 100 tisíc, zbytek do tři čtvrtě milionu mu prý doplatili přátelé. Kteří a proč, to Hala nikdy nevysvětlil.

„Nebudou za to chtít nic,“ bránil se podezřením, že si ho takhle předcházejí stavební firmy, kterým pak přiděluje zakázky. „Já chápu, že někomu jsou pojmy jako přátelství, rodina už dneska zcela vzdálené. Ale já nevím, když vám doma někdo uvaří, co za to chce.“

Hala, kytarista a vystudovaný umělecký manažer, také pod pseudonymem jezdil rallye. Na autě měl přitom loga českobudějovické společnosti Edikt, která se účastnila miliardových státních staveb.

A Hala má také titul z plzeňských práv, v knihovně fakulty ovšem podle týdeníku Ekonom chybí jeho doktorská práce a jeho diplomka se velmi nápadně podobá pracím jiných studentů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist